کمیته دفاع از خبرنگاران: "اورونبای عثمان اف را تبرئه کنید"

Image caption اورونبای عثمان اف پس از یک ماه بازداشت به جمع خانواده‌اش برگشت

کمیته دفاع از خبرنگاران در بیانیه روز پنج‌شنبه‌ خود در رابطه به آزادی مشروط اورونبای عثمان اف، از دولت تاجیکستان خواسته است که این خبرنگار بی بی سی تبرئه شود.

در این بیانیه می‌خوانیم: "کمیته دفاع از خبرنگاران آزاد شدن اورونبای عثمان اف، خبرنگار بخش جهانی بی بی سی را استقبال می‌کند و از مقامات درخواست می‌کند که او را کاملاً تبرئه کند و همه گونه شرایط محدودیت سفر را در قبال او لغو کند."

رابرت مهانی، رئیس کمیته دفاع از خبرنگران گفته است: "از این که اورونبای عثمان اف پس از یک ماه زندان به خانواده‌اش برگشت آه سبکی کشیدیم. بازداشت عثمان اف ناحق بود و ما از مقامات تاجیک می‌خواهیم که اتهامات بی‌اساس را علیه او و محدودیت سفر را برای او لغو کنند."

اورونبای عثمان اف که طول ده سال اخیر برای برنامه آسیای میانه‌ بخش جهانی بی بی سی کار کرده است، روز 13 ژوئن توسط مأموران انتظامی و امنیتی در خجند. شمال تاجیکستان بازداشت شده بود.

وی رسماً در "مشارکت در فعالیت سازمانها و احزابی که در تاجیکستان بر اساس حکم دادگاه ممنوع هستند" و در "مساعدت به فعالیت گروه جنایی" مظنون دانسته می‌شود.

بیانیه بی بی سی در باره آزادی مشروط عثمان اف

اورونبای عثمان اف پس از ظهر روز پنج‌شنبه‌ 14 ژوئیه، پس از بازداشت بیش از یکماهه به منزل خودش در خجند برگشت. وی گفت که او “خسته، اما خیلی شاد است.”

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اورونبای عثمان اف گفت که او “خسته، اما خیلی شاد است"

بی بی سی در بیانیه مربوط به آزادی مشروط اورونبای عثمان اف نوشت که “اولویت ما این است که اورونبای را در میان خانواده‌اش ببینیم.”

در این بیانیه می‌خوانیم که اورونبای عثمان اف پس از ظهر 14 ژوئیه تحت شرایط ویژه از بازداشت آزاد شده و به کلیه افرادی که از او طرفداری می‌کنند، ابراز سپاس کرده است.

مسئولان بی بی سی در بیانیه خود گفته‌اند: “ما منتظریم، از جزئیات بیشتر شرایط آزادی آقای عثمان اف آگاه شویم، اما تا جایی معلوم است، او تا زمان برگزاری محاکمه دادگاه در خجند خواهد بود.”

پیتر هراکس، رئیس بخش جهانی شبکه بی بی سی در مورد آزادی مشروط اورونبای عثمان اف گفت: “ما از این که مقامات تاجیکستان به درخواستهای ما گوش دادند، استقبال می‌کنیم."

وی افزود: “همان گونه که ما پیوسته تأکید داشتیم، ما باور داریم که اورونبای بی‌گناه است و هر کاری که او کرده است، فعالیت ژورنالیستی‌اش برای بی بی سی بود.”

در این بیانیه از قول آقای هراکس همچنین می‌خوانیم: “ما می‌دانیم که خانواده و دوستان اورونبای از بازگشت او به خانه‌اش شادند و از تلاشهایی که همکاران در بی بی سی و جهان در این زمینه کرده‌اند، قدردانی می‌کنیم.”

شادی خانواده از بازگشت پدر

در حالی که آقای عثمان اف در حال حاضر از مصاحبه خودداری می‌کند، آیبیک عثمان اف، پسر او در پاسخ به این سؤال که وضع سلامتی و روانی پدرشان را چه گونه دریافتند، گفت: "او خیلی شاد است، بی‌حد خرسند است، اما خیلی لاغر شده‌اند. ما می‌خواهیم، بزودی او را به پزشک عصب‌شناسش نشان بدهیم."

از او پرسیدیم که آیا آقای عثمان اف در باره زندگی‌اش در بازداشت چیها می‌گوید، آیبیک گفت: "از بس که مهمان زیاد داریم، هنوز فرصت این گونه صحبت نبود، اما پدرم چون می‌دانستند که بی‌گناهند، باور داشتند که آزاد خواهند شد."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آیبیک، پسر اورونبای عثمان اف می‌گوید، پدرش باور دارد که نامش سفید می‌شود

آیبیک گفت که از هیجان و شادی اهل خانواده تا دیر وقت بیدار بودند، چون از دیدار پدر سیر نمی‌شدند

مطالب مرتبط