دومین دستیار ارشد روپرت مرداک هم کنار رفت

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption لس هینتون از قربانیان این ماجرا عذرخواهی کرده است

لس هینتون، مدیرعامل شرکت داوجونز، ناشر روزنامه وال استریت ژورنال و یکی از بلندپایه ترین دستیاران غول رسانه ای جهان، روپرت مرداک نیز در پی گسترش رسوایی شنود غیرقانونی مکالمات تلفنی در بریتانیا، استعفا داده است.

آقای هینتون بین سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ مدیرعامل شرکت رسانه ای "نیوز اینترنشال" بود که به خاطر ماجرای شنود غیرقانونی مکالمات تلفنی در بریتانیا، در کانون یک رسوایی بزرگ قرار گرفته است.

لس هینتون ساعاتی پس از کناره گیری ربکا بروکس، مدیرعامل "نیوز اینترنشال"، استعفای خود را اعلام کرد.

خانم بروکس روز جمعه با صدور بیانیه ای گفت که احساس "مسئولیتی عمیق" در قبال مردمی می کند که در این ماجرا به آنها لطمه خورده است.

وی در هنگام شنود تلفن میلی داولر، دختر نوجوانی که حدود نه سال پیش به قتل رسید، سردبیر "نیوز آو د ورلد" بود. این نشریه هفته پیش، پس از ۱۶۸ سال و به دنبال این جنجال تعطیل شد.

اظهار بی اطلاعی

لس هینتون در نامه استعفای خود به روپرت مرداک نوشت از تخلفاتی که در زمان تصدی وی در روزنامه ها و نشریات وابسته به "نیوز اینترنشال" رخ داده بی خبر بود اما کناره گیری را اقدام مناسبی می داند.

روپرت مرداک، شهروند آمریکا، مالک غول رسانه ای "نیوز کورپوریشن" است که "نیوز اینترنشنال" شرکت زیر مجموعه آن در بریتانیاست.

آقای هینتون در نامه اش از کسانی که تلفن های آنها هک شده بود پوزش خواسته و نوشته است: "دردی که بر مردم بیگناه وارد شده غیرقابل تصور است."

به گفته پلیس بریتانیا، تلفن های حدود چهار هزار نفر از مردم، اعضای خانواده سلطنتی بریتانیا، چهره های مشهور دنیای هنر و ورزش، خانواده های سربازان کشته شده در جنگ افغانستان و قربانیان جرایمی مانند قتل شنود شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیوز کورپوریشن در آمریکا نیز مالک نشریات و شبکه های متعددی از جمله شبکه خبری فاکس نیوز و روزنامه وال استریت ژورنال است

در همین رابطه، روپرت مرداک در ملاقات با اعضای خانواده میلی داولر در هتلی در لندن از آنها به دلیل شنود غیرقانونی پیام‌های دختر مقتولشان عذرخواهی کرده است.

میلی داولر دختر ۱۳ ساله ای بود که در سال ۲۰۰۲ به قتل رسید.

وکیل خانواده داولر گفت که آقای مرداک در این دیدار بسیار "فروتنانه و صادقانه" از آنچه اتفاق افتاده اظهار تأسف کرده است.

نشریه "نیوز آو د ورلد" هنگامی که این دختر ناپدید شده بود به طور غیرقانونی به پیام های تلفنی او دسترسی پیدا کرده بود.

پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) نیز درباره این اتهام که شرکت رسانه ای "نیوز کورپوریشن" به مالکیت روپرت مرداک، برای شنود مکالمات تلفنی خانواده های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر تلاش کرده بود، تحقیق می کند.

در همین حال، آقای مرداک و پسرش جیمز موافقت کرده اند که هفته آینده به سوالات اعضای پارلمان بریتانیا در باره رسوایی شنود مکالمات مردم پاسخ دهند.

عذرخواهی ملی

جیمز مرداک از "دستاوردها" و عملکرد حرفه ای خانم بروکس ستایش کرده و گفته است او یکی از بهترین دبیران و مدیران نسل خود است.

او از تصمیم خانم بروکس برای کناره گیری و "پاک کردن نامش" حمایت کرده است.

در همین حال، آقای مرداک گفته است که شرکت نیوزکورپوریشن با انتشار یک آگهی مطبوعاتی در آخر این هفته در صدد عذرخواهی رسمی برای اشتباهات "نیوز آو د ورلد" است.

وی گفت: "ما همچنین به شرکای تجاری خود نامه می فرستیم تا آنها را از اقدامات خود مطلع کنیم."

او از تام ماکریج، مدیر عامل جدید تمجید کرد و گفت که هنگام تاسیس شبکه تلویزیونی اسکای ایتالیا ۲۴ ساعته از خود "رهبری و صداقت" نشان داده است.

اد میلیبند، رهبر حزب کارگر بریتانیا نیز از استعفای "صحیح" خانم بروکس استقبال کرده و گفته است: "هیچ کس نباید بدون مسئولیت، اعمال قدرت کند."

مطالب مرتبط