بریتانیا به قربانیان خشکسالی در آفریقا ۵۲ میلیون پوند کمک می‌کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption "بیشتر خانواده‌هایی که از خشکسالی، به اردوگاه‌ها پناه برده‌اند، کودکانی به همراه دارند که از گرسنگی در حال تلف شدن هستند"

بریتانیا ۵۲ میلیون پوند کمک اضطراری به میلیون‌ها نفر از قربانیان خشکسالی در منطقه شاخ آفریقا اختصاص می‌دهد.

اندرو میچل، وزیر توسعه بین‌المللی بریتانیا گفته است که این مبلغ صرف کمک به افرادی خواهد شد که زندگی شان در کنیا، سومالی و اتیوپی تحت تاثیر خشکسالی قرار گرفته است، هرچند بخش قابل توجهی از کمک‌های اضطراری جدید، به زنان و کودکانی اختصاص می‌یابد که در داخل سومالی هستند.

اندرو میچل که برای ارزیابی شدت خشکسالی کنونی در آفریقا به اردوگاه پناهجویان دداب در شمال کنیا رفته، اعلام کرده است که نباید این زنان و کودکان وادار به سفرهایی طاقت‌فرسا به سمت مرزهای سومالی شوند.

اردوگاه‌هایی که الان در مناطق مرزی کنیا و اتیوپی با سومالی ایجاد شده‌اند، به شدت با ازدحام جمعیت روبه‌رو هستند.

اردوگاه دداب که آقای میچل از آن بازدید می‌کند، محل زندگی بیش از ۴۰۰ هزار نفر سومالیایی است.

به دنبال ادامه فشارهای بین‌المللی، دولت کنیا موافقت کرده است تا یک اردوگاه دیگر با ظرفیت حدود ۴۰ هزار نفر، در نزدیکی این اردوگاه ایجاد کند.

وضعیت کنونی در آفریقا، بدترین خشکسالی در بیش از یک قرن اخیر در این منطقه به شمار می‌رود و برنامه جهانی غذا برآورد کرده است که زندگی ۱۰ میلیون نفر تحت‌تأثیر آن قرار گرفته باشد.

وزیر توسعه بین‌المللی بریتانیا گفته است که وضعیت "در حال بدتر شدن" است. او از جامعه بین‌الملل خواست تا به اقدامات بیشتری برای بهتر شدن شرایط در این منطقه دست بزنند.

همچنین صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد برآورد کرده است که ۲ میلیون نفر از جوانان و افراد کم‌سن و سال دچار سوءتغذیه شده باشند.

بسته کمک‌های مالی بریتانیا بعد از آن ارائه شد که "کمیته کمک‌های اضطراری برای بلایای طبیعی" که در فعالیت‌های خیریه در بریتانیا مشارکت می‌کند، درخواست کمک عمومی کرد و پس از آن، در مدت یک هفته بیش از ۱۳ میلیون پوند برای این کار جمع شد.

این مبلغ به کمک‌هایی که پیش از این، از طرف بریتانیا وعده داده شده بود، اضافه می‌شود.

روز سوم ژوئیه اعلام شده بود که بریتانیا در قالب یک بسته کمک اضطراری به ارزش ۳۸ میلیون پوند، مواد غذایی مورد نیاز یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در این مناطق را برای مدت سه ماه تامین می‌کند.

گفته شده است کمک‌های جدیدی که جمع‌آوری شده است، صرف کمک به ۵۰۰ هزار نفر در سومالی، از جمله نزدیک به ۷۰ هزار کودکی خواهد شد که به شدت دچار سوءتغذیه هستند.

همچنین به بیش از ۱۳۰ هزار نفر در اردوگاه دداب برای تامین آب آشامیدنی سالم و دریافت خدمات درمانی مورد نیاز، کمک خواهد شد. سرپناه و آب آشامیدنی سالم مورد نیاز برای ۱۰۰ هزار نفر در اردوگاه پناهجویان دولو آدو در اتیوپی هم تامین می شود و کمک لازم به کودکانی هم که به شدت با کمبود مواد غذایی روبه‌رو هستند، ارائه خواهد شد.

با این حال، آقای میچل گفته است که وضعیت در شاخ آفریقا در حال بدتر شدن است و "به طور مشخص، وضعیت در سومالی سخت‌تر است، چون خانواده‌ها در این کشور، همین الان باید با شرایط زندگی در یکی از ناامن‌ترین کشورهای دنیا کنار بیایند."

او اضافه کرد: "بیش از سه هزار نفر هر روز در حال گریختن به سمت مرزهای اتیوپی و کنیا هستند و بیشتر آنها، همراه کودکانی هستند که از گرسنگی در حال تلف شدن هستند."

جاستین فورسیث، مدیر اجرایی صندوق نجات کودکان که الان در کنیا است، می‌گوید: "در چند روز اخیر، خانواده‌هایی را ملاقات کرده‌ام که از گرسنگی و تشنگی به جان آمده‌اند و البته می‌دانیم که وضعیت در سومالی به شدت بدتر است."

مطالب مرتبط