خروج زودهنگام نظامیان بریتانیا از افغانستان 'می‌تواند خطرآفرین' باشد

حق نشر عکس Reuters
Image caption نخست وزیر بریتانیا در سفری که به افغانستان داشت، از خروج ۵۰۰ نفر از نیروهای ارتش این کشور از افغانستان خبر داد

نمایندگان پارلمان بریتانیا می‌گویند که خروج زودهنگام نیروهای نظامی بریتانیا از افغانستان می‌تواند نیروهایی را که هنوز در این کشور مشغول خدمت خواهند بود، "به میزان خطرناکی در موضع ضعف قرار دهد."

اعضای کمیته‌ای در مجلس عوام بریتانیا که بررسی خط مشی و عملکرد وزارت دفاع این کشور و نهادهای وابسته به آن را به عهده دارد، گفته‌اند که برنامه دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، برای خارج کردن نیروهای نظامی این کشور از افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی می‌تواند به تضعیف خط مشی و استراتژی نیروهای نظامی ائتلاف (تحت امر ناتو) در این کشور بیانجامد.

اعضای کمیته امور دفاعی مجلس عوام بریتانیا در گزارشی، تصریح کرده‌اند که آنها هنوز متقاعد نشده‌اند که نیروهای ارتش بریتانیا در افغانستان الان هلی‌کوپتر کافی در اختیار دارند.

لیام فاکس، وزیر دفاع بریتانیا گفته است که "هنوز اقدامات زیادی باید انجام شود"، ولی در عین حال، او اهدافی را که برای خروج نیروهای نظامی از افغانستان تعیین شده‌اند، دست‌یافتنی توصیف کرد.

نخست‌وزیر بریتانیا اوایل ماه ژوئیه، در سفری که به افغانستان داشت، از خروج ۵۰۰ نفر از نیروهای ارتش این کشور از افغانستان خبر داد که در این صورت، تعداد این نیروها در سپتامبر سال ۲۰۱۲ میلادی به ۹ هزار نفر می‌رسد.

او همچنین گفت که می‌خواهد حضور نظامی سربازان بریتانیایی در افغانستان تا سال ۲۰۱۴ میلادی به پایان برسد.

از این هفته، نیروهای نظامی ائتلاف در افغانستان روند رسمی انتقال قدرت و کنترل بخش‌هایی از افغانستان را به نیروهای افغان شروع کرده‌اند و این روند تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی تکمیل می‌شود.

با این حال، در گزارش اعضای پارلمان بریتانیا آمده است که هنوز نگرانی‌هایی در باره میزان آمادگی پلیس و نیروهای نظامی ملی افغانستان برای در دست گرفتن کنترل و تامین امنیت وجود دارد و خروج نظامیان بریتانیا از این کشور باید متناسب با شرایط و موقعیت موجود زمانی، انجام شود.

در این گزارش همچنین تصریح شده است: "خیلی مهم است که تصمیم دولت برای خروج نیروهای نظامی، استراتژی نظامی را تضعیف نکند؛ مردم افغانستان را از این که ممکن است نیروهای نظامی بین‌المللی آنها را ترک کنند، بیمناک نکند و اجازه ندهد نیروهای طالبان و دیگران تصور کنند که باید فقط منتظر گذر زمان و خروج نیروهای بین‌المللی باشند."

"جنگ برای زندگی"

همچنین وزارت دفاع بریتانیا به دلیل این که نتوانسته است درباره میزان خطر و تهدید موجود علیه نظامیان این کشور در زمان استقرار اولیه‌شان در ولایت هلمند افغانستان در سال ۲۰۰۶ میلادی، به دولت هشدار بدهد، مورد انتقاد قرار گرفته است.

در آن زمان دولت تونی بلر در بریتانیا بر سر کار بود و نظامیان بریتانیا هنوز در عراق در حال جنگ بودند.

نمایندگان پارلمان بریتانیا می‌گویند که برای سه سال، نظامیان بریتانیا با کمبود تدارکات و تجهیزات مورد نیاز و ضروری روبه‌رو بوده‌اند، در حالی که فرماندهان ارشد این نیروها در بریتانیا وزیر دفاع وقت را در جریان نیازهای ضروری نیروهایشان در افغانستان قرار داده بودند.

این نمایندگان همچنین تصریح کرده‌اند که به نظر نمی‌رسد فرماندهان نیروهای نظامی برای تغییر تاکتیک‌های خود که باعث شد سربازان بریتانیا "برای زندگی‌شان بجنگند"، از هیأت دولت مجوز گرفته باشند.

به گفته آنها، چنین تغییراتی باید بعد از دریافت مصوبه دولت، اجرایی می‌شد.

در این گزارش آمده است: "نگران‌کننده است وقتی این واقعیت مطرح می‌شود که به وزیر امور خارجه گفته شده است فرماندهان در میدان نبرد، از حمایتی که دریافت می‌کنند، راضی هستند، در حالی که چنین نبوده است."

همچنین نمایندگان پارلمان بریتانیا در گزارش خود، با اشاره به تضمین‌های پیشین دولت که غیرواقعی بودنشان مشخص شده است، آورده‌اند که هنوز قانع نشده‌اند نظامیان بریتانیا در افغانستان الان هلی‌کوپتر کافی در اختیار دارند.

وزیر دفاع بریتانیا در واکنش به این گزارش گفته است که روشن است در ابتدا و در جریان استقرار نظامیان بریتانیا در هلمند در سال ۲۰۰۶ میلادی، اشتباهات و خطاهایی رخ داده است.

او گفت که تعداد نیروهای نظامی و نیز هلی‌کوپترهایی که در اختیار آنها قرار گرفته است، از سال ۲۰۰۹ میلادی افزایش یافته است.

مطالب مرتبط