ربکا بروکس، مدیرعامل سابق 'نیوزاینترنشنال' بازداشت شد

ربکا بروکس حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ربکا بروکس در ارتباط با تحقیقات پیرامون رسوایی شنود تلفنی و ارتشاء، توسط پلیس بازداشت شد

ربکا بروکس، مدیر عامل سابق شرکت 'نیوزاینترنشنال'، در ارتباط با تحقیقات پیرامون رسوایی شنود تلفنی و ارتشاء، توسط پلیس بازداشت شده است.

این دهمین دستگیری است که در جریان رسیدگی به پرونده رسوایی شنود تلفنی توسط نشریه 'نیوز او د ورلد' انجام می گیرد.

خانم بروکس به ظن توطئه برای شنود مکالمات و همینطور اتهام ارتشاء بازداشت شده است.

آنطور که رابرت پستون، سردبیر بی بی سی در امور بازرگانی، می گوید 'نیوزاینترنشنال' هنگام بررسی امکان استعفای خانم بروکس در هفته گذشته، اطلاعی نداشتند که او قرار است بازداشت شود.

خانم بروکس که در گذشته سردبیر نیوز آو د ورلد بود، روز چهار شنبه از سمت مدیرعاملی شرکت 'نیوزاینترنشنال' استعفا داد.

خانم بروکس پس از کناره گیری، با صدور بیانیه ای گفت که احساس "مسئولیتی عمیق" در قبال مردمی می کند که در این ماجرا به آنها لطمه خورده است.

'قوانین جدید برای مهار قدرت در دست مرداک'

پیشتر اد میلیبند، رهبر حزب کارگر، حزب مخالف دولت در بریتانیا، خواهان وضع قوانین جدیدی شده است تا تمرکز "خطرناک" قدرت در دست روپرت مرداک، امپراطور رسانه‌ای، محدود شود.

اد میلیبند به هفته نامه بریتانیایی "آبزرور" گفت که سهم "بیش از اندازه ای" از رسانه ها در دست آقای مرداک بوده و همین موضوع منجر به "سوء استفاده" او از قدرت شده است.

همزمان با مصاحبه آقای میلیبند با هفته نامه آبزرور، شرکت نیوز اینترنشنال، متعلق به روپرت مرداک، برای بار دوم آگهی هایی در روزنامه های ملی بریتانیا چاپ کرده و گفته است که به اشتباهاتی که صورت گرفته، رسیدگی خواهد شد.

با افزایش دامنه ماجرای رسوایی شنود تلفنی، شرکت نیوز اینترنشنال، هفته پیش، نشریه "نیوز او د ورلد" را تعطیل کرد.

پس از تعطیل شدن این هفته نامه، نیوز کورپوریشن، شرکت مادر، متعلق به روپرت مرداک، همچنان صاحب روزنامه سان، روزنامه تایمز، هفته نامه ساندی تایمز و ۳۹ درصد از سهام شبکه تلویزیونی ماهواره ای "بی سکای بی" در بریتانیاست.

رهبر حزب کارگر که خواهان قوانین جدیدی برای رسانه ها شده، گفته است: "کاملا واضح است که تمرکز این همه قدرت در دست یک نفر منجر به سوء استفاده از قدرت در درون این سازمان شد. به نظر من اگر می خواهیم اینگونه سوء استفاده ها را به حداقل برسانیم باید قبول کنیم که اینچنین تمرکز قدرتی خطرناک است."

شرکت نیوزاینترنشنال، از شرکت حقوقی "اولسونگ" خواسته است که درباره رسوایی شنود تلفنی تحقیق کند و یک قاضی دادگاه عالی بریتانیا هم مسئول نظارت بر برنامه پرداخت غرامت به کسانی شده است که در جریان شنود تلفنی به آنها لطمه وارد شده است.

در تحولی دیگر پلیس متروپولیتن، نیروی پلیس لندن، به محتوای گزارش هایی اعتراض کرده است که در آنها ادعا شده بین اقامت پل استیونسون، رئیس پلیس لندن، در یک مرکز بهداشتی، و معاون پیشین سردبیر نیوز او د ورلد (نیل والیس) ارتباطی وجود دارد.

آقای والیس که در رابطه با رسوایی شنود تلفنی بازداشت شده است، در زمان اقامت پل استیونسون در این مرکز، از مشاوران روابط عمومی آن بود.