ارتش سوریه، شهر ابو کمال در شرق کشور را محاصره کرده است

تظاهرات در سوریه حق نشر عکس AP
Image caption اکنون بیش از چهار ماه است که مردم سوریه علیه بشار اسد و حکومت او دست به تظاهرات زده اند

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای مسلح سوریه، شهر ابوکمال در شرق این کشور و در نزدیکی مرز عراق را محاصره کرده‌اند.

محاصره شهر ابو کمال پس از آن انجام گرفت که تعدادی از سربازان سوریه، اقدام به ترک ارتش کردند.

خبرگزاری ها به نقل از فعالان حقوق بشر و شاهدان عینی می‌گویند که ده‌ها نفر از سربازان با ترک خدمت به مردمی پیوستند که در تظاهرات علیه بشار اسد شرکت کرده بودند.

تصاویر ویدئویی از ابو‌کمال، تظاهرکنندگانی را نشان می‌دهد که روی تانک‌های ارتش نشسته اند و شعار "ارتش و مرم یکی هستند" سرداده اند.

در گذشته هم گزارش‌هایی درباره پیوستن سربازان به مردم معترض منتشر شده است.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه مانند پدرش حافظ اسد، که پیش از او حکومت را در دست داشت، برای تضمین حمایت ارتش از حکومت، سمت‌های مهم ارتش را به خانواده و نزدیکان خود سپرده است.

مقامات ارتش هم به طور واضحی از حکومت حمایت می‌کند، زیرا از آن بیم دارد که اگر اکثریت سنی سوریه قدرت را در دست بگیرد، دست به اقدامات تلافی‌جویانه علیه آنها بزند.

در عین حال، گزارش رسیده است که نیروهای امنیتی سوریه در غرب این کشور به خانه‌هایی حمله کرده و عده‌ای از ساکنان آنها را دستگیر کرده‌اند.

منابع وابسته به مخالفان دولت سوریه می‌گویند که حدود دو هزار سرباز و مامور پلیس وارد شهر 'زبدانی' در نزدیکی مرز لبنان شدند و راه‌های ارتباطی و برق شهر را قطع کردند.

در حدود چهار ماه است که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، سعی دارد با اعزام نیروهایش به شهرهای مختلف، تظاهراتی را که در مخالفت با او و دولتش انجام می‌گیرد، سرکوب کند.

براساس آن چه سازمان‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند، تاکنون هزار و ۴۰۰ نفر غیرنظامی در جریان تظاهرات چهار ماه گذشته کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط