فشارها بر نخست وزیر بریتانیا و روپرت مرداک افزایش یافت

دیوید کامرون و رئیس پلیس مستعفی لندن حق نشر عکس PA
Image caption روز گذشته رئیس پلیس لندن بر سر رسوایی شنود غیرقانونی تلفنی استعفا داد و فشارها اینک بر نخست وزیر بریتانیا افزایش یافته

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا و روپرت مرداک، مالک شرکت رسانه‌ای "نیوز کورپوریشن" به دلیل رسوایی شنود غیرقانونی تلفنی در بریتانیا تحت فشارهای فزاینده‌ای قرار گرفته‌اند.

روز گذشته رئیس پلیس لندن بر سر همین موضوع استعفا کرد و ربکا بروکس، مدیر عامل سابق شرکت نیوز اینترنشنال به اتهام شنود غیرقانونی تلفنی و فساد برای ساعاتی بازداشت شد.

سر پل استیونسون، رییس پلیس لندن گفت که دلیل استعفای او اتهاماتی درباره ارتباط پلیس و شرکت نیوز اینترنشنال است.

او گفته است که اطلاعی از وسعت شنود مکالمات تلفنی نداشته است.

جنجال بر سر شنود پیام‌های تلفنی توسط شرکت رسانه‌ای روپرت مرداک اکنون به سایر کشورها نیز کشیده شده است.

بی بی سی دریافته که بازرسان فدرال آمریکا با پلیس بریتانیا تماس گرفته و موضوع اتهام‌های مطرح شده علیه خبرنگاران هفته نامه تعطیل شده نیوز آو د ورلد را بررسی کرده اند.

برخی از این خبرنگاران متهم شده اند که به پلیس در ازای دریافت اطلاعات، پول پرداخت کرده اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در استرالیا، ارزش سهام شرکت نیوز کورپوریشن با شش درصد کاهش به پائین ترین حد خود در دو سال گذشته رسیده است

شرکت نیوز کورپوریشن آقای مرداک در آمریکا مستقر است و در این کشور قوانین سفت و سختی در باره دادن رشوه به مقامات خارجی وجود دارد. در صورت تائید این نوع پرداخت ها، جریمه های سنگینی در انتظار این شرکت خواهد بود.

در استرالیا، ارزش سهام شرکت نیوز کورپوریشن با شش درصد کاهش به پائین ترین حد خود در دو سال گذشته رسیده است.

در همین حال دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا که به آفریقای جنوبی سفر کرده، در نشست مطبوعاتی خود با جیکوب زوما، رئیس جمهور آفریقای جنوبی، با سیلی از سئوالات در باره این جنجال رو به رو شد.

خبرنگاران از آقای کامرون در باره دلیل استخدام اندی کلسون، مسئول مستعفی امور ارتباطات و رسانه های او و سردبیر سابق هفته نامه نیوز آو د ورلد سئوال کردند.

آقای کلسون هفته پیش در ارتباط با ماجرای شنود غیرقانونی تلفنی در بریتانیا و اتهام ارتشا برای ساعاتی بازداشت و سپس با قید وثیقه شد.

درخواست رهبر حزب مخالف

اد میلیبند، رهبر حزب کارگر بریتانیا خواهان آن شده که مجلس عوام این کشور، پیش از تعطیلات تابستانی، به بررسی رسوایی شنود غیرقانونی روزنامه نگاران در استخدام هفته نامه نیوز آو د ورلد بپردازد.

سه شنبه این هفته قرار بود آخرین نشست مجلس عوام پیش از تعطیلات تابستانی برگزار شود اما دفتر نخست وزیری گفته است که روز چهارشنبه، نشستی برای بررسی رویدادهای اخیر با حضور دیوید کامرون برگزار خواهد شد.

تصمیم برای برپایی این نشست با رئیس مجلس عوام خواهد بود.

آقای میلیبند گفت که دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا باید به سئوالات زیادی پاسخ دهد.

آقای میلیبند روز گذشته خواهان وضع قوانین جدیدی شد تا تمرکز "خطرناک" قدرت در دست روپرت مرداک، محدود شود.

رهبر حزب مخالف دولت در بریتانیا به هفته نامه بریتانیایی "آبزرور" گفت که سهم "بیش از اندازه ای" از رسانه ها در دست آقای مرداک بوده و همین موضوع منجر به "سوء استفاده" او از قدرت شده است.

مطالب مرتبط