پس از چند هفته حماة بار دیگر آرام شد

حماة
Image caption در هفته های گذشته شهر حماة در چند مورد صحنه سرکوب معترضان به دست نیروهای امنیتی بود

شهروندان شهر حماة در سوریه می‌گویند پنجاه نفر از معترضانی که طی هفته‌های گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند، اکنون آزاد شده‌اند و ادارات دولتی در این شهر پس از چند هفته تعطیلی بار دیگر بازگشایی شده‌اند.

نیروهای امنیتی سوریه ماه گذشته در پی بالا گرفتن اعتراضات مردمی از شهر حماة خارج شدند و از آن زمان تا به حال برخی از فعالان سوری در برقراری امنیت در این شهر نقش داشتند.

آنطور که برخی از منابع به بی بی سی گفته اند، این تحولات با میانجی‌گری یکی از روحانیان محلی به وجود آمده است که بر اساس آن فعالان سوری پذیرفته اند در ازای توقف حملات از سوی نیروهای امنیتی، ایست‌های بازرسی را از سطح شهر جمع آوری کنند و اجازه دهند بار دیگر فروشگاهها و اداره‌ها فعالیت عادی خود را از سر گیرند.

در همین حال یکی از روزنامه‌های نزدیک به حکومت سوریه روز دوشنبه، هجدهم ژوییه ۲۰۱۱ میلادی نوشته است که ساکنان شهر ابوکمال در نزدیکی مرز شرقی سوریه، از ارتش این کشور خواسته اند در مقابل "گروههای مسلح" از آنها دفاع کنند و وارد عمل شوند.

عده ای از فعالان سوری می‌گویند روز شنبه این هفته یکی از معترضان در شهر ابوکمال توسط نیروهای امنیتی کشته شده است.

در طی چند ماهی که از بروز ناآرامی ها در سوریه در اعتراض به حکومت بشار اسد می گذرد، نیروهای امنیتی این کشور کشته شدن معترضان را به برخی از "گروههای مسلح" نسبت داده اند و "بیگانگان" و "دخالت خارجی" را عامل بروز ناآرامی در کشورشان دانسته اند.

در مقابل، فعالان سیاسی سوری نیروهای امنیتی این کشور را مسئول مستقیم این کشتارها معرفی می کنند.

روزنامه الوطن نزدیک به دولت سوریه در این مطلب از شهر ابوکمال به عنوان گذرگاهی برای وارد کردن سلاح و پول به سوریه نام برده و نوشته است که این موضوع ثبات این کشور را با خطر جدی روبرو کرده است.

در تحولی دیگر در سوریه، برخی از فعالان سیاسی به خبرگزاری های خارجی از جمله خبرگزاری فرانسه گفته اند که درگیری های دیروز بین موافقان و مخالفان بشار اسد در شهر حمص به کشته شدن ۳۰ نفر منجر شده است.

درگیرهای اخیر در شهر حمص پس از آن شدت گرفت که روز شنبه، پیکر مثله شده سه نفر از فعالان حامی بشار اسد که پیش از این ربوده شده بودند، برای خانواده هایشان فرستاده شد.

مطالب مرتبط