مرداک مسوولیت شخصی در رسوایی شنود را رد کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption روپرت مرداک به همراه پسرش جیمز مرداک، در این جلسه حاضر شد

روپرت مرداک، مالک شرکت رسانه ای "نیوز کورپوریشن" در جلسه علنی کمیته پارلمانی مجلس عوام بریتانیا از رسوایی شنود ابراز شرمندگی کرد اما گفت که شخصا مسوولیت این ماجرا را برعهده نمی گیرد.

روپرت مرداک گفت که در این ماجرا، شماری از افرادی که به آنها اعتماد کرده بود، انتظاراتش را برآورده نکردند.

آقای مرداک تاکید کرد از عمق رسوایی آگاه نبود و تعدادی از کارکنانش در این باره به وی اطلاعات غلط داده بودند.

روپرت مرداک سه شنبه به همراه پسرش جیمز مرداک، به سوالات کمیته مذکور درباره رسوایی شنود غیرقانونی تلفنی توسط رسانه‌های متعلق به "نیوز کورپوریشن" پاسخ داد.

او گفت که دست کم ۵۳ هزار نفر در دنیا برای شرکتش کار می کنند و نشریه تعطیل شده "نیوز آو در ورلد" که در کانون این رسوایی قرار دارد، فقط یک درصد از حجم فعالیت های نیوز کورپوریشن را تشکیل می داد.

روپرت مرداک در پاسخ به این سوال که چه کسی مسوول این ماجراست گفت: "افرادی که به آنها برای اداره (نیوز آو د ورلد) اعتماد کردم و شاید اشخاص مورد اعتماد آنها."

رسانه های بریتانیا و بسیاری از شبکه های خبری جهانی به طور زنده جلسه پرسش و پاسخ از روپرت مرداک و پسرش را تحت پوشش قرار دادند.

این جلسه سه ساعته در پی حمله ناموفق یک فرد معترض به آقای مرداک حدود ۱۵ دقیقه متوقف شد.

این نخستین بار بود که آقای مرداک در ملاء عام در مورد این رسوایی اظهار نظر کرد.

روپرت مرداک گفت وقتی ماجرای شنود غیر قانونی تلفن های میلی داولر، دانش آموز نوجوانی که در سال ۲۰۰۲ به قتل رسید، توسط شرکت رسانه ای خود را شنید، شوکه، وحشت زده و خجالت زده شد.

نمایندگان پارلمان بریتانیا به مصاف مردی رفتند که با مالکیت بر ده‌ها شرکت رسانه‌ای بین المللی به ارزش میلیاردها دلار، عنوان غول رسانه‌های جهان را دارد.

آقای مرداک مسئولیت شخصی در این قضیه را رد کرد و در مورد شنود تلفنی قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آمریکا توسط خبرنگاران مجموعه تحت امرش گفت هیچ سندی دال بر این قضیه وجود ندارد و فکر نمی کند که پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) نیز بتواند مدرکی بیابد.

او و پسرش بابت رسوایی شنودهای غیر قانونی عذرخواهی کردند و گفتند که شرکت رسانه ای نیوز کورپوریشین در بررسی این پرونده با نیروهای پلیس به طور کامل همکاری می کند و تمام اطلاعاتی را که دارد در اختیار آنها قرار می دهد.

آقای مرداک در این جلسه ضمن اشاره به اینکه "نیوزاینترنشنال"، شرکت زیرمجموعه "نیوز کورپوریشن" در بریتانیا، فقط حدود ۱۵ درصد از کل مجموعه تحت نظارت او را تشکیل می دهد، گفت از جزئیات برخی تصمیم گیری ها خبر ندارد و از پسرش خواست به این سئوالات جواب بدهد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption همسر روپرت مرداک و اطرافیانش از وی در برابر مهاجم دفاع کردند

بعد از گذشت حدود یک ساعت و نیم از جلسه ای که قرار بود یک ساعت به طول بیانجامد، این جلسه توسط یکی از حاضران معترض به روپرت مرداک دچار اختلال شد.

به گزارش نیک رابینسون، خبرنگار بی بی سی که در اتاق جلسه حاضر بوده است، مرد معترض که قصد "تحقیر" آقای مرداک را داشته، او را "طمعکار" خطاب کرده و قصد داشته با پرتاب شئی، که احتمالا "خمیر ریش تراشی" بوده، به او حمله کند.

پلیس این فرد را بازداشت کرد. به این ترتیب، جلسه پرسش از روپرت مرداک و پسرش بعد از یک وقفه ۱۵ دقیقه ای ادامه پیدا کرد.

اعضای کمیته رسانه ای مجلس عوام می خواهند بدانند که آیا آقای مرداک از عملکرد نادرست خبرنگاران هفته نامه نیوز آو د ورلد خبر داشته و اگر این طور بوده چرا قدمی برای متوقف کردن این روند بر نداشته است.

دامنه این رسوایی، پلیس و دولت بریتانیا را هم در بر گرفته و تا کنون دو مقام ارشد پلیس لندن در همین رابطه استعفا داده اند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هم به همین دلیل سفر خود به آفریقای جنوبی را زودتر ار موعد مقرر تمام خواهد کرد تا به کشور بازگردد.

خبرنگار بی بی سی می گوید سیاستمداران بریتانیایی از قدرت رسانه‌ای آقای مرداک بیم دارند و اینک این فرصت را پیدا کرده اند که او را سوال پیچ کنند.

روز سه شنبه همچنین دو پلیس ارشد لندن که بر سر همین جنجال کناره گیری کرده اند در برابر کمیته داخلی مجلس عوام حاضر شده و به سوالات نمایندگان پاسخ دادند.

سر پل استیونسون، رییس پلیس مستعفی لندن و جان ییتس، معاون سابق او گفته اند که هیچ کار اشتباهی نکرده اند.

آقای استیونسون با سوال های دشواری از سوی نمایندگان رو به رو شد.

او گفت زمانی که رئیس پلیس لندن شد، دلیلی نداشت تا به تحقیقات انجام شده پیشین توسط پلیس در این مورد شک کند.

آقای استیونسون که یکشنبه کناره گیری کرد گفت از زمان آغاز کارش، اولویت های دیگری مانند مبارزه با تروریسم داشته است.

او تاکید کرد با توجه به آشکار شدن ابعاد شنود تلفنی توسط هفته نامه نیوز آو د ورلد، از این که سازمان تحت امر او دست به استخدام یک سردبیر سابق این هفته نامه زد، احساس شرمساری می کند.

هک سایت روزنامه سان

روزنامه سان که در تملک روپرت مرداک است، از سوی گروهی از هکرها مورد حمله قرار گرفت و برای ساعاتی از کار افتاد.

مراجعان به این سایت، به سوی شناسه توییتر گروه هک "لولز سک" هدایت می شدند که در آن، در باره دلایل هک سایت روزنامه سان توضیح داده شده بود.

این گروه از هکرها، همچنین سایت شرکت "نیوز اینترنشنال" روپرت مرداک را هک کرده و خبر جعلی در مورد مرگ او منتشر کرده بودند.

گروه هکرهای موسوم به "لولز سک" طی ماه های اخیر به سایت های متعددی از جمله سایت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) حمله کرده است.

از سوی دیگر، یک شرکت سرمایه گذاری که سهامی در نیوز کورپوریشن دارد خواهان آن شده که مدیران این شرکت، شفافیت بیشتری در اداره شرکت نشان دهند.

درخواست بنیاد نیتن کامینگز در نیویورک که گسترش عدالت اجتماعی یکی از اهداف آن به شمار می رود، به معنای آن است که گروهی از صاحبان سهام در نیوز کورپوریشن نسبت به تداوم اتهامات علیه برخی روزنامه های مربوط به این شرکت در بریتانیا نگرانند.

مدیران این شرکت همچنین برخی گزارش ها مبنی بر احتمال تغییر مدیرعامل نیوز کورپوریشن از روپرت مرداک به چیس کری، معاونش را تکذیب کرده اند.

مرگ خبرنگار سابق

جسد شان هور، خبرنگار سابق هفته نامه نیوز آو د ورلد که اتهامات مربوط به شنود غیر قانونی تلفنی را برای اولین بار مطرح کرد، در خانه اش در واتفورد پیدا شده است.

او به روزنامه نیویورک تایمز گفته بود که میزان شنود بسیار بیشتر از حدی است که اعلام شده است.

آقای هور به بی بی سی هم گفته بود که این کار، اقدامی "رایج" در نیوز آو د ورلد بود.

سخنگوی پلیس لندن گفته است در حال حاضر مرگ او مشکوک قلمداد نمی شود.

مطالب مرتبط