استقبال سفارت آمریکا در تاجیکستان از آزادی اورونبای عثمان‌اف

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اورونبای عثمان اف حدود یک ماه در بازداشت به سر برد

سفارت آمریکا در تاجیکستان با انتشار بیانیه‌ای از آزادی مشروط اورونبای عثمان‌اف از بازداشتگاه استقبال کرده است.

سفارت آمریکا لغو اتهامات علیه آقای عثمان‌اف در زمینه عضویت احتمالی او در حزب تحریر را از سوی دادستانی کل یک امر مهم خوانده است؛ زیرا به نوشته سفارت، آقای عثمان‌اف و کلیه خبرنگاران برای انجام فعالیت خبرنگاریشان “باید با گروههای مختلف” دیدار و گفتگو داشته باشند.

سفارت آمریکا از دولت تاجیکستان دعوت کرده است، اتهام دیگر علیه آقای عثمان اف از جمله "خبر ندادن درباره فعالیت غیرمجاز" را نیز لغو کند.

این در حالیست که اخیراً پرونده آقای عثمان اف از دادستانی به دادگاه شهر خجند ارائه شده است. منابع دادگاهی می‌گویند که بعد از بررسی این پرونده از سوی قاضی، زمان آغاز محاکمه آن در دادگاه اعلام خواهد شد.

اورونبای عثمان اف که طول ده سال اخیر برای برنامه آسیای میانه‌ بخش جهانی بی بی سی کار کرده است، روز ۱۳ ژوئن توسط مأموران امنیتی در ولایت سغد بازداشت شده بود.

وی رسماً در "مشارکت در فعالیت سازمانها و احزابی که در تاجیکستان بر اساس حکم دادگاه ممنوع هستند" و در "مساعدت به فعالیت گروه جنایی" متهم ‌شده است.

اورونبای عثمان اف پس از ظهر روز پنج‌شنبه‌ ۱۴ ژوئیه، پس از بازداشت بیش از یکماهه به منزل خودش در خجند برگشت. شیرخان سلیم زاده، دادستان کل تاجیکستان اظهار داشت که با انجام تحقیق پرونده آقای عثمان اف “نیازی به محدود کردن آزادی‌اش نیست.”

پیتیر هراکس، رئیس بخش جهانی شبکه بی بی سی در مورد آزادی مشروط اورونبای عثمان اف با صدور بیانیه‌ای گفته بود: “ما از این که مقامات تاجیکستان به درخواستهای ما گوش دادند، استقبال می‌کنیم."

وی افزود: “همان گونه که پیوسته تأکید داشتیم، ما باور داریم که اورونبای بی‌گناه است و هر کاری که او کرده است، در چارچوب فعالیت ژورنالیستی‌اش برای بی بی سی بود.”

در همین حال، برخی از سازمانهای بین‌الملللی دفاع از خبرنگاران با پخش بیانیه‌هایی از آزادی مشروط اورونبای عثمان اف استقبال کرده و اظهار داشتند که اتهامات دیگر نیز باید لغو شوند.

درخواست تازه خانواده عثمان‌اف از رئیس جمهوری

خانواده اورونبای عثمان اف روز سه‌شنبه‌ ۱۹ ژوئیه در نامه‌ای عنوانی پرزیدنت رحمان خواستار تبرئه شدن این خبرنگار بی بی سی شده است.

در این نامه از رئیس جمهوری تاجیکستان برای آزادی مشروط آقای عثمان اف ابراز سپاس شده است. از جمله در این نامه می‌خوانیم: "برگشتن پدرمان از بازداشتگاه موقت به خانه نمونه‌ای از غمخواری شما است.”

خانواده آقای عثمان اف اتهامات وارده علیه او را "سوء تفاهم" خوانده است. در این باره می‌خوانیم: “ما می‌خواهیم، پدرمان مداوا شود و به کار خود برگردد. ما می‌خواهیم که این سوء تفاهم هر چه زودتر از بین رود و وی به زندگی آرام خود برگردد. “

پیوندان آقای عثمان‌اف همچنین از رئیس جمهور تاجیکستان خواهش کرده‌اند که “ برای آزادی و اعلام بی‌گناهی کامل" پدرشان کمک خود را دریغ ندارد.

مطالب مرتبط