آخرین متهم به جنایات جنگی در یوگسلاوی سابق بازداشت شد

گوران هادیج در سال 1993 حق نشر عکس AP
Image caption هادیج از فرماندهان جدایی طلبان صرب در کرواسی به شمار می رفت

مقامات صربستان اعلام کرده‌اند که گوران هادیج، آخرین فرد فراری متهم به ارتکاب جنایات جنگی در یوگسلاوی سابق در دهه ۱۹۹۰ میلادی بازداشت شده‌است.

آقای هادیج از فرماندهان نیروهای جدایی‌طلب صرب در شرق کرواسی بود و به اتهام خشونت و قساوت در جریان جنگ داخلی در کرواسی در فاصله بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۵ میلادی، تحت تعقیب دادگاه بین‌المللی برای رسیدگی به جرایم جنگی در یوگسلاوی سابق قرار داشته است.

بازداشت گوران هادیج کمتر از دو ماه پس از بازداشت راتکو ملادیچ، فرمانده سابق ارتش صرب بوسنی انجام می‌شود که محاکمه او در دادگاه بین المللی آغاز شده است.

آقای هادیج به قتل صدها نفر از مردم کرواسی و ساکنان غیرصرب این بخش از یوگسلاوی سابق متهم است.

بر اساس اعلام مقامات رسمی دولت صربستان، گوران هادیج روز چهارشنبه، ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر)، در منطقه کوهستانی فروسکاگورا، نزدیک محل زندگی خانواده‌اش در شمال بلگراد، بازداشت شد.

بوریس تادیج، رئیس جمهوری صربستان گفته است که با این بازداشت، کشورش به کلیه مسئولیت های قانونی و اخلاقی خود عمل کرده است.

آقای هادیج از حدود هفت سال پیش و کمی بعد از آن که دادگاه بین‌المللی، حکم بازداشتش را تسلیم دولت صربستان کرد، فراری بود.

جنایات جنگی

در جریان جنگ داخلی یوگسلاوی سابق، گوران هادیج از چهره‌های مهم دولت خودخوانده صرب‌ها در شرق کرواسی به شمار می رفت.

گروهی از صرب‌های کرواسی در فاصله بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۳ میلادی، دولتی خودخوانده تشکیل دادند که هرگز از طرف جامعه بین‌الملل به رسمیت شناخته نشد.

آقای هادیج از سال ۲۰۰۴ میلادی تحت تعقیب بود و به دلیل دخالتش در خشونت‌هایی که نظامیان صرب در کرواسی مرتکب شده‌اند، با ۱۴ فقره اتهام در ارتباط با جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت، از جمله شکنجه، کشتار و اخراج افراد از کشورشان روبه‌رو است.

او مسئول کشتار نزدیک به ۳۰۰ مردی معرفی شده است که به دست نظامیان صرب کرواسی در سال ۱۹۹۱ میلادی در شهر وکووار در شرق کرواسیبه قتل رسیدند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، بازداشت هادیج آخرین مانع اصلی دولت صربستان در نامزدی پیوستن به اتحادیه اروپا را مرتفع کرده است.

مقامات اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای، ضمن استقبال از بازداشت گوران هادیج اعلام کرده‌اند که به درخواست صربستان برای عضویت در این اتحادیه کمک خواهد شد.

دو ماه پیش، دولت صربستان راتکو ملادیج، فرمانده سابق ارتش صرب بوسنی را بازداشت و تسلیم دادگاه بین‌المللی کرد. مقامات صربستان وعده داده بودند که تمام امکانات خود را برای دستگیری گوران هادیج، آخرین فرد تحت پیگرد این دادگاه، به کار خواهند گرفت.

برای بازداشت گوران هادیج یک میلیون و ۴۰۰ هزار دلار پاداش تعیین شده بود.

مطالب مرتبط