'پیکارجویان سومالی از کودکان استفاده نظامی می‌کنند'

حق نشر عکس Getty
Image caption هزاران سومالیایی از بیم خشکسالی و درگیری داخلی، از کشورشان گریخته‌اند

بر اساس آخرین گزارش سازمان عفو بین‌الملل، گروه‌های مسلح در سومالی به طور سازمان‌یافته از کودکان استفاده نظامی می‌کنند.

این سازمان فعال در زمینه حقوق بشر در گزارش خود گفته است که بیشتر کودک‌سربازان توسط گروه پیکارجوی الشباب به کار گرفته می‌شوند، ولی دولت انتقالی سومالی نیز به استفاده از کودکان در صفوف نیروهای نظامی خود دست زده است .

پناهجویان سومالیایی که از کشورشان گریخته‌اند، در کنار خشکسالی، درگیری بین نیروهای نظامی دولت انتقالی و پیکارجویان وابسته به اسلامگرایان افراطی را یکی از دلایل خروج خود از این کشور اعلام می‌کنند.

در همانحال، به دلیل خشکسالی بی‌سابقه‌در سومالی، قرار است در بخش‌هایی از این کشور رسما وضعیت قحطی مواد غذایی اعلام شود.

با وجود کمک‌های سازمان‌های امدادی، تاکنون زندگی بیش از ۱۰ میلیون نفر در شرق آفریقا از بحران خشکسالی به مخاطره افتاده است.

از تطمیع تا ربایش

گزارش سازمان عفو بین‌الملل بر اساس مصاحبه هایی تنظیم شده است که با بیش از ۲۰۰ سومالیایی که این کشور را ترک کرده‌اند، انجام گرفته و در آن تصریح شده است که به کار گرفتن کودکان در گروه‌های مسلح در سومالی امری بسیار رایج است.

بیشتر کودکانی که این گروه‌ها برای اهداف نظامی خود به کار گرفته می‌گیرند، بین ۱۰ تا ۱۷ سال دارند و بعضی از آنها فقط هشت ساله هستند.

در این گزارش آمده است که اعضای گروه اسلامگرای الشباب شیوه‌های مختلفی را برای جذب کودک‌سرباز به کار می برند و از جمله با وعده پول و تلفن همراه، آنان را تطمیع می‌کنند و یا با یورش به مدارس، کودکان دانش‌آموز را می‌ربایند.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، این کودکان نه فقط در خطوط مقدم درگیری‌ها به کار گرفته می‌شوند، بلکه شاهد شلاق زدن و سنگسار زنان و دختران بوده یا خود قربانی این نوع مجازات ها برای واداشتنشان به تبعیت از قوانین سختگیرانه الشباب درباره حجاب بوده اند.

در این گزارش آمده است که شرایط زندگی در مناطق تحت کنترل گروه الشباب به خصوص حاد و دشوار است و به همین دلیل، بسیاری از کودکان آمادگی پیوستن به این گروه پیکارجو را دارند چون آنها و خانواده‌هایشان برای دسترسی به غذا، به هر کاری دست می‌زنند.

مطالب مرتبط