آمریکا محدودیت سفیرش را در سوریه رد کرد

رابرت فورد حق نشر عکس AFP
Image caption رابرت فورد، سفیر آمریکا از سفر به خارج از دمشق منع شده است

آمریکا این موضع دولت سوریه که دیپلمات های خارجی برای ترک دمشق به مجوز ویژه نیاز خواهند داشت را رد کرده و گفته است که دیپلمات هایش باید بتوانند، تحولات سوریه را از نزدیک مشاهده کنند.

دولت سوریه از دیپلمات های خارجی در دمشق خواسته است که بدون اجازه مقام های سوری پایتخت این کشور را ترک نکنند.

این تصمیم پس از سفر اخیر سفیران آمریکا و فرانسه به شهر حماة و دیدار با مردم معترض این شهر اعلام شده است.

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه، هشدار داده است که در صورت تکرار چنین اقدامی، محدودیت شدیدی علیه دیپلمات های آمریکایی و فرانسوی در نظر گرفته خواهد شد.

هیدی فالتون، از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا، دولت سوریه را به تلاش برای پنهان کاری متهم کرده است.

او روز چهارشنبه در واشنگتن به خبرنگاران گفت: " از آنجایی که دولت سوریه به رسانه های بین المللی، امدادگران و فعالان حقوق بشر اجازه ورود نمی دهد، دیپلمات ها باید بتوانند که در سراسر سوریه سفر کنند تا اوضاع را از نزدیک زیر نظر داشته باشند."

حکومت بشار اسد، چنین کاری را نقض حاکمیت ملی و دخالتی آشکار در امور داخلی سوریه می داند، با این وجود معترضان در شهر حماه حدود دو هفته پیش، استقبال گرمی از سفرای آمریکا و فرانسه کردند.

وزیر امور خارجه سوریه هشدار داده که در صورت تکرار چنین اقدامی، "ما مجبور خواهیم شد ضابطه ای اعمال کنیم که خود امریکا علیه شماری از سفارتخانه ها در واشنگتن در نظر گرفته – که بر اساس آن دیپلمات ها حق ندارند از ۲۵ کیلومتری ساختمان سفارتخانه دور تر بروند."

محدودیت مشابهی سال هاست که علیه دیپلمات های ایرانی در آمریکا اجرا می شود.

دولت باراک اوباما می گوید که عماد مصطفی، سفیر سوریه در واشنگتن، یا دیپلمات های سوری با هیچ محدودیتی مواجه نیستند.

با این همه، وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که اگر آزادی رفت و آمد سفیرش در دمشق محدود شود، تدابیر متقابلی را در نظر خواهد گرفت.

از طرف دیگر، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، تشدید خشونت ها در سوریه را محکوم کرده است.

او از دولت سوریه خواسته است که فورا سرکوب معترضان را متوقف کند.

سوریه درگیری های خونین این کشور را به گروه های تبهکار مسلح نسبت می دهد.

رسانه های دولتی سوریه هم اکنون از آرامش اوضاع در حمص، سومین شهر بزرگ این کشور خبر داده اند و می گویند که تعدادی از عوامل ناآرامی های دستگیر شده اند.

این در حالیست که مخالفان می گویند که نیروهای امنیتی دست کم ۱۶ نفر را در این شهر کشته و بیش از ۱۵۰ تن را دستگیر کرده اند.

مطالب مرتبط