نشست رهبران اتحادیه اروپا برای مقابله با بحران اقتصادی یونان آغاز شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس جمهور فرانسه برای حل اختلاف‌نظرها بر سر حل بحران مالی یونان، در برلین با آنگلا مرکل دیدار کرد

در آستانه نشست رهبران کشورهای عضو منطقه یورو برای بررسی بحران مالی یونان، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه، با کنار گذاشتن اختلاف‌نظرهای پیشین بر سر شیوه حل این بحران، به موضع مشترکی رسیده‌اند.

بر اساس بیانیه‌ای که دفتر ریاست جمهوری فرانسه منتشر کرده است، صدراعظم آلمان و رئیس جمهور فرانسه بعد از ۷ ساعت گفت‌وگو در برلین، به موضع مشترکی برای مقابله با بحران مالی رسیده‌اند.

یک سخنگوی صدراعظم آلمان گفته است که ژان کلود تریشه، رئیس بانک مرکزی اروپا هم در این گفت‌وگوها حضور داشته است.

در عین حال، نشست رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای بررسی بحران بدهی‌های یونان و راه‌حل آن، روز پنجشنبه، ۲۱ ژوئیه (۳۰ تیر)، در بروکسل آغاز شده است.

یافتن راهی برای جلوگیری از هر گونه سرایت بیشتر بحران مالی از یونان به کشورهای دیگری که "اقتصادهای پیرامونی" خوانده شده‌اند، از دیگر اهداف نشست رهبران اتحادیه اروپا است.

بر اساس گزارش‌ها، آغاز نشست رهبران اتحادیه اروپا با سقوط ارزش سهام در بازارهای اروپایی و نیز کاهش ارزش یورو همزمان شد. به گفته تحلیلگران، اختلاف نظر بر سر نحوه کمک به یونان برای حل بحران مالی این کشور، یکی از دلایل این واکنش بوده است.

پیش از این، آلمان تاکید داشت که به عنوان بخشی از کمک‌های احتمالی آتی به دولت یونان، وام‌دهندگان به این کشور باید بخشی از منابع مالی را که به یونان داده‌اند، از دست‌رفته تلقی کنند.

اما این دیدگاه، با مخالفت فرانسه و بانک مرکزی اروپا روبه‌رو بود. آنها ابراز نگرانی کرده‌اند که چنین اقدامی، ممکن است شبکه بانکی در کل کشورهای عضو منطقه یورو را دچار بحران کند؛ اقتصاد کشورهای اسپانیا و ایتالیا را با مشکل روبه‌رو کند و حتی قدرت پرداخت دیون در بانک مرکزی اروپا را هم به خطر بیاندازد.

"وضعیت خیلی وخیم"

قرار است سیاستگذاران اتحادیه اروپا در نشست خود، طیف وسیعی از اقدامات، از جمله ارائه بسته کمک مالی جدید به یونان و نیز نقش سرمایه‌گذاران خارجی در بهبود وضعیت مالی کشورها را بررسی کنند.

بر اساس گزارش‌ها، تعیین مالیات جدید برای بانک‌ها هم از محورهای بحث رهبران اتحادیه اروپا خواهد بود.

با این حال، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، هشدار داده است که نباید به نتیجه این نشست بیش از حد خوشبین بود.

یونان اولین بسته کمک مالی را در ماه می سال میلادی گذشته (بیش از یک سال پیش) دریافت کرد، ولی بحران مالی در این کشور همچنان ادامه داشته است.

تداوم این بحران در یونان، بازارهای مالی جهان را تحت‌تاثیر قرار داده است و برخی تحلیلگران بر این باور هستند که این بحران، آینده اقتصادی کشورهای منطقه یورو را هم تهدید می‌کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption خوزه مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اروپا‌: "هیچ‌کس نباید تردید کند که وضعیت خیلی وخیم است."

سیاستمداران، سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی هم خواهان اقدامی قاطع برای پایان دادن به این بحران شده‌اند.

خوزه مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اروپا‌، روز چهارشنبه، ۲۰ ژوئیه، گفت: "هیچ‌کس نباید تردید کند که وضعیت خیلی وخیم است."

او اضافه کرد: "باید درباره این وضعیت کاری کرد. در غیر اینصورت، نتایج ناخوشایند آن در تمام بخش‌های اروپا و حتی ورای این قاره احساس خواهد شد."

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا هم در این باره اظهارنظر کرده است و در گفت‌وگویی که با صدراعظم آلمان داشت، بر اهمیت مقابله با بحران مالی به منظور تثبیت روند بهبود وضعیت اقتصادی جهان تاکید کرده است.

مقامات صندوق بین‌المللی پول هم از رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته‌اند تا به اقدامی قاطع و سریع دست بزنند.

آنها تصریح کرده‌اند که به تاخیر انداختن چنین اقدامی، می‌تواند برای اقتصاد جهانی "بسیار هزینه‌بر" باشد.

کاهش هزینه‌های عمومی

با وجود اختلاف‌نظرهای سیاستگذاران اتحادیه اروپا بر سر بهترین شیوه حل این بحران مالی، به نظر می‌رسد که آنها بر سر ضروری بودن ارائه یک کمک مالی جدید به یونان، به اتفاق نظر رسیده‌اند.

تحلیلگران، میزان کمک مالی جدید را مشابه بسته کمک مالی سال گذشته و در حد ۱۱۰ میلیارد یورو برآورد می‌کنند.

همچنین این موضوع مطرح می‌شود که کمک‌های مالی به یونان، فقط همانند چسب زخم عمل می‌کنند و لازم است که به مشکلات بنیادین و ریشه‌ای اقتصاد بحران‌زده یونان رسیدگی شود.

در عین حال، دولت یونان هم برای حل مشکلات اقتصادی این کشور، طیف گسترده‌ای از اقدامات سختگیرانه را در پیش گرفته است، از جمله از هزینه‌های بخش عمومی کم کرده و مالیات‌ها را افزایش داده است.

مطالب مرتبط