رسوایی شنود: اف بی آی با هنرپیشه بریتانیایی تماس می گیرد

حق نشر عکس Getty
Image caption بر اساس این اتهام، تلفن موبایل این هنرپیشه بریتانیایی در زمان حضور وی در فرودگاه "جان اف کندی" نیویورک هک شده بود

مقام های پلیس فدرال آمریکا به بی بی سی گفته اند قصد دارند که در رابطه با اتهام شنود غیرقانونی مکالمات تلفنی "جود لا"، هنرپیشه بریتانیایی، توسط نشریه تعطیل شده "نیوز آو د ورلد" با وی تماس بگیرند.

بر اساس این اتهام، تلفن موبایل جود لا هنگام سفرش در سال ۲۰۰۳ میلادی به ایالات متحده هک شده بود و یک گزارش هفته نامه مذکور در آن زمان، بر اساس شنود پیام های تلفنی وی منتشر شد.

اثبات این ادعا می تواند پیامدهای قضایی جدی برای شرکت رسانه ای "نیوز کورپوریشن" به مالکیت روپرت مرداک داشته باشد.

"نیوز اینترنشنال"، شرکت زیر مجموعه "نیوز کورپوریشن" در بریتانیا، این اتهام را بی اساس دانسته است.

گزارش ها حاکیست که تلفن موبایل این هنرپیشه بریتانیایی در زمان حضور وی در فرودگاه "جان اف کندی" شهر نیویورک هک شده بود.

نشریه "نیوز آو د ورلد" در سال ۲۰۰۳ میلادی جزئیات مکالمه تلفنی جود لا با یکی از دستیارانش را منتشر کرده بود.

روپرت مرداک این نشریه را که در کانون رسوایی شنود در بریتانیا قرار داشت تعطیل کرده است.

رسانه های آمریکا پیشتر از تحقیقات مقدماتی اف بی آی درباره احتمال هک شدن تلفن های شماری از خانواده های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ خبر داده بودند.

روپرت مرداک سه شنبه این هفته در جلسه علنی کمیته پارلمانی مجلس عوام بریتانیا از رسوایی شنود ابراز شرمندگی کرد اما گفت که شخصا مسوولیت این ماجرا را برعهده نمی گیرد.

او درباره شنود تلفنی قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آمریکا توسط خبرنگاران مجموعه تحت امرش گفت هیچ سندی دال بر این قضیه وجود ندارد و فکر نمی کند که پلیس فدرال نیز بتواند مدرکی بیابد.

از سوی دیگر، بی بی سی مطلع شده که یکی از سردبیران روزنامه سان به دلیل ارتباطش با ماجرای شنود غیر قانونی تلفن ها در بریتانیا، برکنار شده است.

روزنامه سان، پرفروش ترین روزنامه بریتانیاست و از زیر مجموعه های غول رسانه ای روپرت مرداک است.

این فرد، مت نیکسون نام دارد و سردبیر بخش گزارش های ویژه روزنامه سان بود.

"نیوز اینترنشال"، ناشر روزنامه سان، می گوید آقای نیکسون برای ارتباطش با ماجرای شنود در هفته نامه "نیوزآو د ورلد" از کار کنار گذاشته شده است.

مطالب مرتبط