پاکستان اتهام لابی گری مخفیانه در آمریکا را افترا خواند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption متهم، ساکن ایالت ویرجینیاست و خود را بیگناه می داند

دولت پاکستان این اتهام که برای پیشبرد منافع خود در آمریکا به ویژه در مورد کشمیر تحت کنترل هند، به طور مخفیانه در واشنگتن لابی می کرده را بی اساس دانسته است.

مقام های قضایی آمریکا سه شنبه این هفته یک شهروند ۶۲ ساله را به اتهام لابی گری مخفیانه برای دولت پاکستان دستگیر و علیه یک شهروند دیگر پاکستان، کیفرخواست صادر کردند.

وزارت امور خارجه پاکستان طی بیانیه ای اتهامات وارده را "افترا" خوانده و گفته است که در این خصوص به سفارت آمریکا در اسلام آباد اعتراض کرده است.

مقام های وزارت دادگستری آمریکا گفته اند که سید غلام نبی فائی، ۶۲ ساله، زیر پوشش فعالیت های سازمان غیردولتی "مرکز کشمیر"، برای پیشبرد منافع پاکستان در کنگره و سایر نهادهای دولتی تلاش می کرد.

او از استقلال کشمیر تحت کنترل هند حمایت می کرده است.

متهم، ساکن ایالت ویرجینیاست و خود را بیگناه می داند، اما مقام های قضایی فدرال می گویند که وی از سال ۲۰۰۸ بیش از هشت هزار بار، با چهار رابطش در داخل دولت پاکستان در ارتباط بوده است.

در صورت اثبات این ادعا، متهم با حداکثر پنج سال حبس و جریمه نقدی رو به رو خواهد شد.

در آمریکا لابی گری برای دولت های خارجی ممنوع نیست، اما به مجوز ویژه وزارت دادگستری نیاز دارد.

مقام های آمریکایی گفته اند این پرونده یک متهم دیگر به نام ظاهر احمد دارد که به احتمال زیاد هم اکنون در پاکستان به سر می برد.

وزارت دادگستری ایالات متحده می گوید که متهمان با دولت پاکستان و عناصری در سازمان اطلاعاتی آن در ارتباط بوده اند.

از سوی دیگر، روز پنجشنبه طرح قطع کامل کمک های آمریکا به پاکستان در یک کمیته مجلس نمایندگان ایالات متحده رای نیاورد.

با این وجود، دولت آمریکا اخیرا اعلام کرده است که حدود ۸۰۰ میلیون دلار از کمک های نظامی اش به اسلام آباد را به خاطر "مشکلات" در روابط با پاکستان معلق می کند.

روابط این دو کشور از زمان عملیات کماندوهای آمریکایی در ماه مه که به کشته شدن اسامه بن لادن در خاک پاکستان منجر شد، تیره شده است.

مطالب مرتبط