آخرین متهم پرونده جنایات جنگی در یوگسلاوی سابق روانه لاهه شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گوران هادیج (در لباس سبزرنگ) قبل از آن که به لاهه فرستاده شود، توانست بعد از هفت سال به دیدار مادر بیمارش برود

گوران هادیج، از متهمان به ارتکاب جنایات جنگی در یوگسلاوی سابق در دهه ۱۹۹۰ میلادی، برای حضور در دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جرایم جنگی، به لاهه، در هلند، فرستاده شد.

صبح جمعه، ۳۱ تیر (۲۲ ژوئیه)، پیش از آن که مقامات صربستان آقای هادیج را برای تحویل به دادگاه بین المللی به فرودگاه بلگراد، پایتخت صربستان، اعزام کنند به او اجازه دادند در شهر نووی‌سد در شمال این کشور با مادرش دیدار کند.

آقای هادیج که ۵۲ سال دارد، از فرماندهان نیروهای جدایی‌طلب صرب در شرق کرواسی بود و به اتهام‌های مرتبط با جنایات جنگی در جریان جنگ کرواسی در دهه ۱۹۹۰ میلادی، تحت تعقیب دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جرایم جنگی در یوگسلاوی سابق قرار داشته است.

این دادگاه ۱۶۱ نفر را در ارتباط با جنگ کرواسی تحت تعقیب قرار داده بود و گوران هادیج، آخرین فرد از این گروه به شمار می‌رود که سرانجام در صربستان بازداشت و برای محاکمه، به لاهه فرستاده شده است.

مقامات صربستان روز چهارشنبه، ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر)، خبر بازداشت او را رسما اعلام کردند.

گوران هادیج که به قتل صدها نفر از مردم کرواسی و ساکنان غیرصرب این بخش از یوگسلاوی سابق متهم است، از حدود هفت سال پیش و کمی بعد از آن که دادگاه بین‌المللی حکم بازداشتش را تسلیم دولت صربستان کرد، مخفی شده بود و از آن زمان، نتوانسته بود با مادر بیمارش ملاقات کند.

او روز جمعه، بعد از خداحافظی با مادر و دیگر اعضای خانواده‌اش راهی لاهه شد.

آقای هادیج از سال ۲۰۰۴ میلادی تحت تعقیب بود و در ارتباط با اقدامات خشونت آمیز نظامیان صرب در کرواسی، با ۱۴ فقره اتهام مربوط به جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت، از جمله شکنجه، کشتار و اخراج افراد از کشورشان روبه‌رو است.

مسئولان دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جرایم جنگی در یوگسلاوی سابق در حال فراهم کردن مقدمات محاکمه گوران هادیج هستند.

نزدیک به دو ماه پیش هم راتکو ملادیچ، فرمانده سابق ارتش صرب بوسنی در صربستان بازداشت و به دادگاه بین المللی تحویل شد و محاکمه او در جریان است.

تحلیلگران معتقدند که محاکمه آقای هادیج، لحظه‌ای تاریخی برای صربستان به شمار می‌رود و با بسته شدن پرونده جنایات جنگی در صربستان، مقامات این کشور می‌توانند به فکر پیوستن به اتحادیه اروپا باشند.

مطالب مرتبط