الشباب مانع کمک‌رسانی به قحطی‌زدگان سومالی می‌شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption حدود ۱۰ میلیون نفر در شرق آفریقا نیازمند مواد غذایی هستند و در این میان، سومالی بدترین وضعیت را دارد

مقامات گروه اسلامگرای الشباب در سومالی، برطرف شدن ممنوعیت کمک‌رسانی سازمان‌های امداد غربی به قحطی‌زدگان این کشور را رد کرده و گفته‌اند که گزارش‌های سازمان ملل متحد درباره بروز قحطی در بخش‌هایی از این کشور "تبلیغات صرف" است.

سازمان ملل متحد روز چهارشنبه، ۲۰ ژوئیه، اعلام کرد که بخش‌هایی از سومالی به دنبال بروز بدترین خشکسالی در ۶۰ سال اخیر، دچار قحطی شده است.

یک سخنگوی گروه الشباب که با القاعده در ارتباط است و بیشتر بخش‌های سومالی را تحت کنترل دارد، سازمان‌های امدادی را به داشتن اهداف سیاسی متهم کرده است.

با این حال، مسئولان نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد، با تاکید بر بروز قحطی، گفته‌اند که به اقداماتشان برای ارائه کمک و امدادرسانی به قحطی‌زدگان ادامه خواهند داد.

به دنبال تهدیدهای گروه الشباب در سال ۲۰۰۹ میلادی بیشتر سازمان‌های امدادرسان غربی سومالی را ترک کردند.

برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد از جمله سازمان‌هایی است که به دلیل ممنوعیت‌های اعمال‌شده از سوی الشباب، در سومالی فعالیت نمی‌کند.

با این حال، مسئولان این سازمان گفته‌اند که به دنبال رساندن کمک‌های غذایی به ساکنان موگادیشو، پایتخت سومالی، از راه هوا هستند و برای کمک به هزاران کودکی که به شدت دچار سوءتغذیه شده‌اند، تصمیم دارند در چند روز آینده محموله‌هایی غذایی را با هواپیما به موگادیشو برسانند.

گفته می‌شود که حدود ۱۰ میلیون نفر در مناطق مختلف شرق آفریقا نیازمند مواد غذایی هستند و سومالی در بین کشورهای مختلف، بدترین وضعیت را دارد.

بعد از دو دهه جنگ داخلی در سومالی، این کشور فاقد دولتی واحد برای هماهنگ کردن امدادرسانی به مردم این کشور است.

هزاران نفر در حال فرار از مناطق تحت کنترل الشباب هستند تا خود را به اردوگاه‌های ایجاد شده در بخش‌هایی از موگادیشو برسانند که تحت کنترل دولت موقت بسیار ضعیف سومالی است.

دیوید اور، سخنگوی برنامه جهانی غذا در آفریقا به بی‌بی‌سی گفته است: "ما اطمینان کامل داریم که شرایط حاکم بر دو منطقه در جنوب سومالی، ناشی از بروز قحطی است."

او اضافه کرد: "ما مدارک و شواهدی را دیده‌ایم که نشانگر وضعیت دشوار و اضطراری انسانی در این مناطق است. ما چهره‌ها و اندام نحیف کودکانی را دیده‌ایم که به شدت دچار سوءتغذیه بودند."

حق نشر عکس AP
Image caption براساس برآوردها، بیش از ۱۶۶ هزار سومالیایی برای فرار از وضعیت دشوار ناشی از خشکسالی، به کنیا و اتیوپی گریخته‌اند

"موج تبلیغاتی"

دو منطقه باکول و شابله سفلی در سومالی که رسما در آنها اعلام قحطی شده است، تحت کنترل نیروهای الشباب هستند و سازمان‌های امدادی برای از سر گرفتن کمک‌رسانی در این مناطق، محتاطانه وارد عمل شده‌اند. این سازمان‌ها نسبت به تامین امنیت کارکنانشان هم نگران هستند.

نمایندگان برنامه جهانی غذا در ژنو اعلام کرده‌اند که تا حد ممکن، برای امدادرسانی در سومالی تلاش می‌کنند و در حال برنامه‌ریزی برای رساندن مواد غذایی به دست نزدیک به ۱۷۵ هزار نفر در محدوده دو منطقه باکول و شابله سفلی هستند.

آنها اضافه کرده‌اند که ارائه این کمک‌ها، به دریافت تضمین‌های امنیتی لازم از گروه‌های مسلح حاضر در منطقه بستگی دارد.

علی محمد رگیی، سخنگوی سازمان الشباب، در اوایل ماه ژوئیه اعلام کرده بود که به سازمان‌های کمک‌رسانی اجازه داده خواهد شد تا به سومالی برگردند، منتهی تا زمانی که این سازمان‌ها "اهدافی مخفی" در این کشور را دنبال نکنند.

اعلام این موضع از سوی الشباب، واکنش مقامات آمریکا را به دنبال داشت و آنها گفتند که ممنوعیت انتقال کمک‌های غذایی به مناطق تحت کنترل الشباب را لغو می‌کنند. آمریکا الشباب را یک گروه تروریستی می‌داند.

با این حال، آقای رگیی پنجشنبه شب گذشته در جمع خبرنگاران گفت: "سازمان‌هایی که ما حضورشان را ممنوع اعلام کرده‌ایم، همچنان از حضور در سومالی منع هستند."

او گفته است که به باور الشباب، این سازمان‌ها در "فعالیت‌های سیاسی" دخالت داشته‌اند.

این سخنگوی الشباب تایید کرد که سومالی دچار خشکسالی شده است، ولی گفت که گزارش‌ها در باره بروز قطحی "کاملا بیخود، ۱۰۰ درصد بدون پایه و اساس و تنها تبلیغات صرف" است.

او گفت: "سومالی دچار خشکسالی و کمبود باران است، ولی شرایط به حدی که آنها اعلام می‌کنند، بد نیست."

برآورد شده است که بیش از ۱۶۶ هزار سومالیایی به دنبال سخت شدن شرایط زندگی‌شان، به کنیا و اتیوپی در همسایگی سومالی گریخته‌اند.

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرده است که برای رساندن کمک‌های لازم و کافی به مناطق قحطی‌زده در دو ماه آینده، حدود ۳۰۰ میلیون دلار منابع مالی مورد نیاز است.

او گفت: "کودکان و افراد بزرگسال با سرعتی ترسناک (در مناطق قحطی‌زده) می‌میرند."

او اضافه کرده است که نزدیک به نیمی از جمعیت سومالی (حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر) که بیشترشان در مناطق جنوبی این کشور هستند، در شرایط بحرانی به سر می‌برند.

بیشتر مناطق جنوبی سومالی تحت کنترل گروه الشباب است.

مسئولان سازمان جهانی صلیب سرخ هم که درحال همکاری با سازمان هلال احمر سومالی هستند، اعلام کرده‌اند که در مناطق قحطی‌زده سومالی مراکز جدیدی را برای ارائه موادغذایی اضطراری ایجاد می‌کنند.

آنها اضافه کرده‌اند که تلاش‌هایشان برای کمک به قحطی‌زدگان و تامین نیازهای آنها به اندازه کافی، به جایی نمی‌رسد.

مطالب مرتبط