خدمت همجنسگرایان در ارتش آمریکا آزاد شد

حق نشر عکس Getty
Image caption با لغو این قانون، یکی از وعده های انتخاباتی آقای اوباما عملی شد

باراک اوباما به طور رسمی یک قانون ۱۷ ساله را که مانع از خدمت آشکار همجنسگرایان در نیروهای مسلح ایالات متحده می شد، لغو کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در بیانیه ای تایید کرد که نیروهای مسلح ایالات متحده برای پذیرش سربازان و افسران همجنسگرا آماده هستند.

لئون پانه تا، وزیر دفاع ایالات متحده و دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح این کشور نیز روز جمعه آمادگی نظامیان آمریکایی برای پذیرفتن همجنسگرایان را تایید کردند.

با تایید این سه نفر، قانونی که مانع از حضور آشکار همجنسگرایان در نیروهای مسلح آمریکا می شد، از ۶۰ روز دیگر لغو می شود.

کنگره آمریکا هفت ماه پیش قانون "نپرس و نگو" را لغو کرد ولی اجرایی شدن آن را به تایید رئیس جمهوری، وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح واگذار کرد.

بر اساس قانون "نپرس و نگو" که در سال ۱۹۹۳ و در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون تصویب شده بود، همجنسگرایان تا زمانی که وضع خود را علنی نمی کردند، آزاد بودند در ارتش خدمت کنند و افسران مافوق آنها نیز اجازه پرسش از آنها را نداشتند.

بر این اساس، به محض آشکار شدن هویت جنسی این نظامیان، فرماندهان آنها می توانستند نسبت به اخراج آنها اقدام کنند.

این اقدام با مخالفت بعضی از فرماندهان ارشد نظامی نظیر فرمانده نیروی تفنگدار دریایی آمریکا مواجه شد. مخالفان حضور همجنسگرایان را عامل تضعیف روحیه سایر نظامیان می دانند.

نیروهای مسلح آمریکا در هفت ماه گذشته برای آماده کردن نظامیان برای پذیرش آزادانه همجنسگرایان جزوات آموزشی در میان آنها توزیع کرده اند.

باراک اوباما در بیانیه خود با اشاره به آموزش های ارائه شده به نظامیان در آستانه لغو قانون "نپرس و نگو"، اعلام کرد: "از بیستم سپتامبر، اعضای نیروهای مسلح برای خدمت به کشورمان دیگر مجبور نخواهند بود که هویت خود را مخفی نگه دارند."

او ادامه داد: "نیروهای مسلح ما دیگر از استعدادها و مهارت های آمریکایی های میهن پرست به خاطر همجنسگرا بودنشان محروم نخواهد شد."

حدود ۱۳ هزار نظامی آمریکایی در ۱۷ سال گذشته به خاطر فاش شدن همجنسگرا بودنشان از ارتش اخراج شده اند.

مطالب مرتبط