معترضان مصری با نیروهای ارتش درگیر شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان در مصر از تأخیر در محاکمه مقامات دولت پیشین این کشور ابراز نارضایتی می‌کنند

بر اساس گزارش‌ها، در طول جمعه شب، تظاهرکنندگان در چندین شهر مصر با نیروهای نظامی این کشور درگیر شده‌اند.

به دنبال اعتراضات مردمی که به برکناری حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق مصر منجر شد، شورای عالی نیروهای مسلح اداره امور این کشور را در دست گرفت، اما در هفته‌های اخیر، معترضان در مصر با ابراز نارضایتی از عملکرد این شورا به رویارویی با آن پرداخته‌اند.

آنها از این که شورای عالی نیروهای مسلح، محاکمه نظامیان مقامات دولت پیشین مصر را به تاخیر می‌اندازد، ابراز نارضایتی می‌کنند.

بر اساس گزارش‌ها، جمعه شب تظاهرکنندگانی که در میدان تحریر قاهره حضور داشتند، به سمت وزارت دفاع مصر راهپیمایی کردند و ارتش برای جلوگیری از رسیدن آنها به ساختمان این وزارتخانه، خیابان منتهی به آن را مسدود کرده است.

ارتش همچنین برای متفرق کردن تظاهرکنندگان، به تیراندازی هوایی دست زده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید که می‌توان درگیری‌های جمعه شب را خطرناک‌ترین رویارویی در دور جدید اعتراضات در مصر دانست.

گزارش‌هایی از بروز درگیری در شهر اسکندریه هم منتشر شده است. گزارش شده است که تظاهرکنندگان سعی داشته‌اند وارد مقر نظامیان در این شهر شوند.

به دنبال درگیری‌های جمعه شب، شورای عالی نیروهای مسلح مصر در بیانیه‌ای از آن دسته از مردم مصر که به گفته این شورا، در اطراف ساختمان وزارت دفاع در قاهره سپر انسانی تشکیل داده بودند، تشکر کرد.

شورای نیروهای مسلح حاکم در مصر همچنین به کسانی که "در پی تفرقه انداختن بین مردم و ارتش هستند"، هشدار داد.

مطالب مرتبط