تلفات حملات مرگبار نروژ به ۹۲ نفر رسید

حق نشر عکس Reuters
Image caption جزیره اوتوئیا، محل حمله خونین به اردوی نوجوانان که توسط حزب حاکم نروژ برگزار شده بود

پلیس نروژ اعلام کرده است که در جریان حمله مسلحانه به اردوی تابستانی نوجوانان که توسط حزب حاکم کارگر در شمال غرب اسلو برگزار شده بود، ۸۵ نفر کشته شدند. بمبگذاری اسلو نیز دست کم هفت کشته بر جای گذاشت.

وزیر امور خارجه نروژ روز شنبه، ۲۳ ژوئیه، در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: "بعد از چنین حوادثی، معمولا پیش‌داوری‌هایی صورت می گیرد، در حالی که باید مواظب قضاوت‌های خود باشیم و تا پیش از مشخص شدن نتیجه تحقیقات و بررسی‌های پلیس، از حدس و گمان‌های اولیه خودداری کنیم."

پلیس یک مرد ۳۲ ساله را در ارتباط با این دو حادثه بازداشت کرده و بر اساس آخرین گزارش‌ها، تحت قانون ضدتروریسم نروژ او را تفهیم اتهام کرده است.

رسانه‌های محلی نام این مرد را اندرس برینگ برویک اعلام کرده‌اند و بر اساس گزارش‌ها، او عقاید افراطی ملی‌گرایانه دارد.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، این مرد متهم در سایت فیس‌بوک هم حساب کاربری داشت و در آنجا خود را یک مسیحی محافظه‌کار معرفی کرده بود. صفحه مربوط به او اکنون از سایت فیس‌بوک حذف شده است.

بر اساس گزارش‌ها ساعاتی پیش از حمله به این جزیره، نخست وزیر سابق نروژ که در حال حاضر نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور تغییرات اقلیمی است، در محل برگزاری اردوی تابستانی نوجوانان حزب حاکم کارگر در این جزیره حضور داشت، ولی وزیر امور خارجه نروژ امروز گفت که در زمان حمله، هیچ یک از مقامات حزب حاکم در این جزیره نبودند.

او با این توضیح که تحقیقات پلیس درباره این حمله ادامه دارد، گفت که "به عنوان دولت نروژ، باید مواظب باشیم تا در این تحقیقات تاثیری نگذاریم."

به گفته وزیر امور خارجه نروژ، پیش از این هم اقداماتی با انگیزه‌های سیاسی در این کشور مشاهده شده است و به نظر او، لازم است که پیش از اظهارنظر رسمی، منتظر مشخص شدن نتیجه تحقیقات پلیس بود و بر اساس حدس و گمان‌های اولیه قضاوت نکرد.

او تاکید کرد: "ما بر وضعیت کسانی که عزیزان خود را از دست داده‌اند، متمرکز هستیم و در عین حال، سعی می‌کنیم در پیشبرد تحقیقات، به پلیس کمک کنیم."

مرد متهم که الان در بازداشت پلیس است، روز جمعه، ۲۲ ژوئیه (۳۱ تیر) و دو ساعت بعد از آن که انفجاری عظیم، اسلو، پایتخت نروژ را لرزاند، در حالی که اونیفورم پلیس بر تن داشت، به سمت شرکت‌کنندگان در اردوی حزب کارگر برای نوجوانان در جزیره اوتوئیا تیراندازی کرد.

در این حمله دست‌کم ۸۵ نفر که بیشتر آنها نوجوان بودند، کشته شدند.

پلیس نروژ فرد متهم را در همان جزیره اوتوئیا، واقع در شمال غرب اسلو بازداشت کرد و مسئولان نیروی پلیس با اعلام آغاز روند بازجویی از او گفته‌اند که فرد متهم در طول بازجویی کاملا همکاری کرده است.

بر اساس گزارش‌ها، روز شنبه، ۲۳ ژوئیه (اول مرداد)، ینس استولتنبرگ، نخست وزیر نروژ، به هتلی رفته است که بسیاری از نجات‌یافتگان حمله در جزیره اوتوئیا در آن به سر می‌برند و تحت مراقبت هستند.

در عین حال، گزارش شده است که پلیس یک مظنون دیگر را در حوالی هتل ساندولن که نخست وزیر نروژ در آن حضور دارد، بازداشت کرده است. گفته می‌شود که این مرد جوان در حال حمل چاقو در جیب خود بوده است، هرچند خود او مدعی شده که چون احساس امنیت نمی‌کند، این چاقو را به همراه داشته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption هتل ساندولن میزبان بسیاری از نجات‌یافتگان حمله روز شنبه در جزیره اوتوئیا است و بستگان آنها برای دیدارشان به این هتل می‌روند

رهبر جنبش جوانان حزب کارگر، حزب حاکم در نروژ، هم در این هتل حضور دارد.

در عین حال، مسئولان نیروی پلیس نروژ اعلام کرده‌اند که گزارشی قطعی از حضور یک فرد مسلح دوم در حمله به این جزیره وجود ندارد، ولی آنها چنین احتمالی را نمی‌توانند رد کنند.

به نقل از یکی از فروشندگان تجهیزات کشاورزی در نروژ هم گزارش شده است که فرد متهم در اوایل ماه مه و از طریق شرکتش ۶ تن کود شیمیایی خریده است که برای استفاده در زمین‌های کشاورزی، میزان معقولی به نظر می‌رسد، هرچند کودشیمیایی می‌تواند به عنوان مواد اولیه در تهیه بمب و دیگر مواد منفجره مورد استفاده قرار گیرد.

تعداد کشته‌شدگان انفجار در مقابل ساختمان‌های دولتی در اسلو، پایتخت نروژ هم دست‌کم ۷ نفر اعلام شده است که تعداد کل کشته‌شدگان این دو حادثه را به ۹۲ نفر می‌رساند.

نخست وزیر نروژ گفته است که چند کارمند دولت در این انفجار کشته شده‌اند و بسیاری هنوز از سرنوشت عزیزان خود خبری ندارند.

یک مقام نیروی پلیس نروژ هم از امکان افزایش تعداد کشته‌شدگان این دو حادثه خبر داده است.

این واقعه، خونین‌ترین رویداد در نروژ از زمان جنگ جهانی دوم اعلام شده است.

علاوه بر بان کی‌مون، دبیرکل سازمان متحد، رهبران بسیاری از کشورها از جمله باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، حملات مرگبار در نروژ را به شدت محکوم کرده‌اند.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران هم با محکوم کردن حملات در نروژ، با مردم و دولت این کشور ابراز همدردی کرده است.

عملیات جستجو

حق نشر عکس AFP
Image caption بعضی از افراد حاضر در اردوگاه تابستانی برای نجات خودشان، به دریا زده بودند

بر اساس گزارش‌ها، بعضی از افراد حاضر در اردوگاه تابستانی که برای نجات خود، به دریا زده بودند، هدف تیراندازی فرد مهاجم قرار گرفته‌اند و نیروهای نجات به دنبال اجساد بیشتری در حوالی این جزیره می‌گردند.

ریچارد گالپین، خبرنگار بی‌بی‌سی که به منطقه رفته و الان در آب‌های ساحلی این جزیره است، می‌گوید: "جستجو برای یافتن اجساد احتمالی ادامه دارد. ما شاهد عبور و مرور قایق های زیادی هستیم که مرتب به ساحل می روند و برمی گردند. غواصان هم در عمق آب در حال جستجو هستند."

نخست وزیر نروژ روز جمعه در یک کنفرانس خبری مشترک با نوت استوربرگت، وزیر دادگستری، این حمله‌ها را "یک کابوس" توصیف کرد، ولی گفت که کشورش با چنین حملاتی مرعوب نخواهد شد.

مطالب مرتبط