پول‌ جدید سودان به جریان افتاد

سودان حق نشر عکس
Image caption اسکناس‌های جدید سودان در بانک‌ها و صرافی‌های این کشور توزیع شد

پول جدید سودان از امروز رسما در این کشور به جریان افتاد.

بانک مرکزی سودان اعلام کرده‌است که اسکناس‌های جدید از امروز (۲۴ ژوئیه ۲۰۱۱) در بانک‌ها و صرافی‌ها در دسترس مردم قرار دارد.

این اقدام در واکنش به تصمیم سودان جنوبی اتخاذ شده‌است که اوایل ماه ژوئیه اعلام استقلال کرد و از دو هفته قبل واحد پول جدیدی را منتشر کرد.

از آن جا که توافق‌های مالی، بخشی از مشکلات عمده طرفین بوده، احتمالا اقتصاد هر دو کشور متحمل آسیب‌هایی خواهد شد.

بانک مرکزی سودان امیدوار است که تمامی اسکناس‌های قدیمی ظرف سه ماه آینده با اسکناس‌های جدید مبادله شود، اگرچه مهلتی در این مورد تعیین نشده است.

مقام‌های این بانک می‌گویند انتشار پول‌های جدید به عنوان یک "اقدام احتیاطی" در برابر اقدام مشابه سودان جنوبی صورت گرفته‌است.

تخمین زده شده است که دو میلیارد پوند سودانی در کشور جدید (سودان جنوبی) در گردش است که بالقوه می‌تواند اقتصاد سودان را بی‌ثبات کند.

مقام های سودانی مذاکرات بیشتر با مقام‌های سودان جنوبی در مورد اسکناس‌های قدیمی رایج در این کشور را رد نکرده اند.

'جنگ واحدهای پولی'

بدرالدین محمود، معاون بانک مرکزی سودان گفته‌است که "ما تمامی اقدامات احتیاطی را برای حفاظت از اقتصاد سودان در نظر گرفته‌ایم و امیدواریم که به توافقی رضایت‌ بخش میان طرفین در مورد پولی که در جنوب در جریان است دست یابیم."

مقام‌های سودان با احتیاط می‌گویند که آنها خواهان بروز "جنگ واحد های پولی" نیستند، اما به نظر می رسد که این موضوع دقیقا در حال وقوع است.

تحلیل‌گران می‌گویند که در صورت عدم همکاری میان طرفین، احتمالا اقتصاد هر دو کشور با مشکلات جدی روبرو خواهد شد.

مقام‌های دو کشور همچنین باید در مورد نفت نیز با یکدیگر به نوافق برسند. بخش عمده منابع نفتی در خاک سودان جنوبی قرار گرفته‌است، اما زیرساخت‌های صادرات نفت در خاک سودان واقع شده‌است.

طرفین تاکنون نتوانسته اند در مورد مبلغی که سودان جنوبی برای استفاده از این تجهیزات نفتی به سودان بپردازد به توافق برسند.

مناقشات مالی، نمایانگر تنش‌های میان طرفین است که می تواند زندگی مردم در هر دو کشور را در آینده نه چندان دور پیچیده تر کند.

مطالب مرتبط