اوباما جمهوریخواهان را مقصر عدم توافق بر سر بحران بدهی ها دانست

حق نشر عکس AP
Image caption آقای اوباما گفت کاهش بودجه شدید مورد نظر جمهوریخواهان، به اقتصاد آمریکا آسیب وارد خواهد کرد

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، برخی از نمایندگان جمهوریخواه مجلس نمایندگان ایالات متحده را مقصر عدم توافق بر سر بحران بدهی های این کشور دانست.

آقای اوباما در سخنانی که به طور زنده از شبکه های رادیو و تلویزیونی آمریکا پخش میشد گفت که کاهش بودجه شدیدی که جمهوریخواهان به ازای بالا بردن سقف استقراض این کشور خواستار آن هستند، به اقتصاد آمریکا آسیب وارد خواهد کرد.

آقای اوباما خواستار راه حلی شد که بر اساس آن از شهروندان آمریکایی مرفه تر مالیات بیشتری دریافت می شود.

چنانچه دولت و مجلس نمایندگان آمریکا نتوانند تا روز دوم ماه آگوست (یک هفته دیگر) بر سر افزایش سقف بدهی ۱۴.۳ تریلیون دلاری این کشور به توافق برسند، موجودی خزانه داری این کشور برای پرداخت ها به پایان می رسد و دولت این کشور قادر به انجام تعهدات مالی خود نخواهد بود.

آقای اوباما در سخنانش گفت: "آنچه نمایندگان جمهوریخواه می گویند این است که تنها راه برای اینکه آنها مانع وقوع اولین نکول اقتصادی کشور شوند موافقت ما با کاهش بودجه شدید مورد نظر آنها است."

کسری بودجه امسال دولت آمریکا کمی بیش از ۱.۵ تریلیون دلار است که باعث شده میزان بدهی دولت به ۱۴.۳ تریلیون دلار برسد.

مخالفت جمهوریخواهان

رای به افزایش سقف بدهی های دولت در کنگره امریکا امری عادی به شمار می رود، اما امسال جمهوریخوهان با این مساله موافقت نکرده و آن را موکول به کاهش شدید کسر بودجه دولت نموده اند.

آنچه در مذاکرات طرفین مانع از رسیدن به توافق شده آن است که جمهوریخواهان با هر گونه افزایش مالیات ها مخالف هستند، در حالی که که دموکرات ها مایلند برنامه های رفاه اجتماعی و بازنشستگی مورد نظرشان برای افراد مستمند و سالمندان را به اجرا در آورند.

آقای اوباما در سخنانش گفت که او و جان بینر رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان در هفته های اخیر بر روی پیش نویس توافقی در این زمینه کار کرده بودند.

به گفته اقای اوباما چنانچه بر سر این پیش نویس توافق حاصل میشد، ۴ تریلیون دلار از کسر بودجه دولت آمریکا، با اقاماتی از جمله کاهش بودجه و افزایش مالیات اقشار مرفه و شرکت ها در یک دوره ۱۰ ساله کاهش می یافت.

آقای اوباما در انتقادی شدید از جمهوریخواهان مجلس نمایندگان گفت: "در حال حاضر تنها دلیلی که این راه حل متوازن تبدیل به قانون نشده این است که شمار زیادی از جمهوریخواهان کنگره تنها بر راه حل مبتنی بر کاهش بودجه اصرار دارند."

در این حال جان بینر رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان بلافاصله به سخنان آقای اوباما واکنش نشان دادو گفت که او خواستار "چک سفید" بوده است.

آقای بینر گفت که دوران "ریخت و پاش" دولت آمریکا به سر آمده است.

رییس مجلس نمایندگان آمریکا اگرچه گفت در این مورد که بدهی های آمریکا نباید دچار نکول شود با رییس جمهوری هم عقیده است اما هیچ اشاره ای به موافقت احتمالی جمهوریخواهان با افزایش مالیات های مورد نظر آقای اوباما نکرد.

او در مقابل از نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان خواست با طرح جمهوریخواهان موافقت کنند.

چنانچه سقف بدهی های دولت آمریکا افزایش نیابد، موجودی خزانه داری این کشور برای پرداخت ها به پایان می رسد و این مساله موجب افزایش نرخ بهره و در نتیجه تهدید اقتصاد آمریکا و جهان خواهد شد.

هشدار صندوق بین‌المللی پول

صندوق بین المللی پول به آمریکا هشدار داد در صورتی که به زودی مشکل بدهی‌های خود را بر طرف نکند، اقتصاد این کشور ممکن است دچار شوک بزرگی بشود.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش سالانه اش درباره اقتصاد آمریکا، به قانونگذاران این کشور گفته که اگر تا هفته آینده به تصمیمی درباره سقف بدهی های این کشور نرسند، ممکن است که مشکل اقتصادی آنها به بازارهای جهانی هم سرایت کند.

کاهش هزینه‌های جاری راهی است که صندوق بین المللی پول پیش پای آمریکایی‌ها گذاشته است.

کنگره آمریکا تا هفته آینده که ماه اوت آغاز می‌شود، فرصت دارد درباره افزایش سطح بدهی‌های این کشور تصمیم بگیرد تا به این ترتیب کسری بودجه آمریکا کم شده و دولت بتواند هزینه‌های جاری‌اش را تامین کند.

مطالب مرتبط