هشدار صندوق بین‌المللی پول: آمریکا در خطر شوک بزرگ اقتصادی است

صندوق بین‌المللی پول حق نشر عکس Reuters
Image caption صندوق بین‌المللی پول به آمریکا هشدار داده که بر اقتصاد رو به بهبود جهان اثر منفی می‌گذارد

صندوق بین المللی پول به آمریکا هشدار داد در صورتی که به زودی مشکل بدهی‌های خود را بر طرف نکند، اقتصاد این کشور ممکن است دچار شوک بزرگی بشود.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش سالانه اش درباره اقتصاد آمریکا، به قانونگذاران این کشور گفته که اگر تا هفته آینده به تصمیمی درباره سقف بدهی های این کشور نرسند، ممکن است که مشکل اقتصادی آنها به بازارهای جهانی هم سرایت کند.

کاهش هزینه‌های جاری راهی است که صندوق بین المللی پول پیش پای آمریکایی‌ها گذاشته است.

کنگره آمریکا تا هفته آینده که ماه اوت آغاز می‌شود، فرصت دارد درباره افزایش سطح بدهی‌های این کشور تصمیم بگیرد تا به این ترتیب کسری بودجه آمریکا کم شده و دولت بتواند هزینه‌های جاری‌اش را تامین کند.

تاثیر بین المللی چنین تصمیمی این خواهد بود که نرخ سود دست خوش تغییر می‌شود و روند بهبود اوضاع اقتصادی که پس از رکود دو سال پیش در جهان روی داد، هم در آمریکا و هم در جهان دچار مشکل می‌شود.

اعضای کنگره آمریکا که بیشتر آنها از حزب جمهوری‌خواه و مخالف دولت دموکرات باراک اوباما هستند، باید درباره شیوه جبران کسری بودجه با هم به تفاهم برسند.

آقای اوباما و دموکرات‌ها می‌خواهند کسری بودجه را با کم کردن هزینه‌های دولت و همچنین بالابردن مالیات‌ها جبران کنند.

جمهوری‌خواهان با قسمت دوم این برنامه مخالفند و نمی‌خواهند که هیچ تغییری در مالیات‌ها داده شود.

در چند روز اخیر بسیاری از اعضای دولت سعی کرده‌اند تا در گفتگوهایشان از اعضای کنگره بخواهند موضوع را به نوعی حل و فصل کنند.

در تازه‌ترین این اظهار نظرها هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا که در سفر هنگ کنگ است، ابراز امیدواری کرده که کنگره تا ابتدای ماه اوت به یک تصمیم مشترک برسد.

آقای اوباما از نمایندگان کنگره خواسته است تا از "بازی‌های سیاسی غیرمسوولانه با اقتصاد آمریکا" خودداری کنند و تیموتی گاردنر، وزیر دارایی آمریکا نیز گفته است که اصولا فکر کردن به اینکه ماه اوت فرا برسد و کنگره و کاخ سفید به نتیجه‌ای در این زمینه نرسند ناممکن است.

مطالب مرتبط