آمانو: بحران ژاپن به عصر انرژی هسته‌‌ای لطمه وارد نخواهد کرد

یوکیو آمانو (عکس از آرشیو) حق نشر عکس BBC World Service
Image caption یوکیا آمانو می گوید که بسیاری از کشورها معتقدند که برای مبارزه با گرمایش کره زمین، باید از انرژی هسته‌ای استفاده شود

یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است که علی رغم بحرانی که تاسیسات فوکوشیما در ژاپن با آن روبرو شده، اتکای جهان بر انرژی اتمی در آینده همچنان افزایش خواهد یافت.

یوکیا آمانو گفته است که بسیاری از کشورها معتقدند که برای مبارزه با گرمایش کره زمین، لازم است از انرژی هسته‌ای استفاده شود.

آقای آمانو روز دوشنبه (۲۵ ژوئیه) از تاسیسات فوکوشیما دیدن کرد. این اولین سفر او به منطقه پس از وقوع سونامی و زلزله‌ای بود که این نیروگاه را ویران کرد.

او گفت که از تصمیم دولت ژاپن مبنی بر بستن فوکوشیما در ژانویه (سال آینده) حمایت می کند.

پس از وقوع فاجعه فوکوشیما در ماه مارس، که منجر به گرم شدن بیش از حد راکتورها و ذوب میله‌های سوختی در سه راکتور شد، بحث و جدل‌هایی در مورد سرنوشت انرژی هسته‌ای در سراسر جهان درگرفته است.

آلمان اعلام کرده است که استفاده از انرژی هسته‌ای را در آینده متوقف خواهد کرد و نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن، هم از آینده‌‌ای بدون انرژی هسته‌ای برای ژاپن صحبت کرده است.

نخست وزیر تحت فشار

آقای آمانو پس از ملاقات با نائوتو کان به خبرنگاران گفت: "تعداد راکتورهای هسته‌ای قطعا افزایش خواهد یافت، هر چند که آهنگ رشد آن احتمالا به سرعت سابق نخواهد بود."

آقای آمانو اضافه کرد: "بعضی از کشورها، مانند آلمان، در برنامه هسته‌ای خود تجدید نظر کرده‌اند، اما بسیاری از کشورهای دیگر معتقدند که برای مقابله با مشکلاتی مانند بالا رفتن دمای هوای کره زمین، به راکتورهای هسته‌ای نیاز هست؛ و از این جهت است که حصول اطمینان از ایمنی اینگونه راکتورها از هر چیز دیگری مهم‌تر است."

به گفته مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی انتظار می‌رود که اتکای جهان به انرژی هسته‌ای در آینده افزایش یابد چون کشورهایی مانند هند و چین برنامه‌های هسته ای خود را دنبال خواهند کرد.

در سال ۲۰۰۹ دوازده نیروگاه هسته‌ای در جهان در دست ساخت بود که به گفته مقامات این آژانس، ۱۱ تا از آنها متعلق به چین بود.

در ژاپن، وقوع زلزله و سونامی تاسیسات خنک کننده نیروگاه فوکوشیما را ویران کرد که نهایتا منجر به وقوع چند انفجار و نشت مواد رادیواکتیو شد.

هزاران نفر از ساکنان اطراف نیروگاه فوکوشیما ناچار به ترک خانه هایشان شدند.

در طی هفته گذشته مقامات ژاپن اعلام کردند که روند خنک کردن راکتورها با موفقیت پیش می رود و اضافه کردند که تا ماه ژانویه می توانند نیروگاه را تعطیل کنند.

مطالب مرتبط