هشدار حزب الله به اسرائیل درباره عملیات اکتشاف نفت و گاز

عکس آرشیوی از سید حسن نصرالله حق نشر عکس AP
Image caption حسن نصرالله از طریق یک سیستم مداربسته تلویزیونی صحبت می کرد

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان به اسرائیل هشدار داده است که اگر اقدام به عملیات اکتشاف نفت و گاز در بخش هایی از مناطق دریایی کند که دولت لبنان آن را جزء آبهای سرزمینی خود می داند، تأسیسات نفت و گاز آن کشور هدف حمله قرار خواهد گرفت.

این هشدار در مراسم پنجمین سالگرد جنگ سی و چهار روزه اسرائیل و حزب الله لبنان ابلاغ شد که سه شنبه شب (۲۶ ژوئیه) در ورزشگاه رایه، واقع در حومه شیعه نشین جنوب بیروت (ضاحیه) بر پا بود.

سید حسن نصرالله که طبق روال همیشگی از طریق یک سیستم ارتباطی مداربسته تلویزیونی برای شرکت کنندگان در مراسم سخنرانی کرد به کشف ذخایر دریایی نفت و گاز در فلات قاره لبنان اشاره کرد و گفت لبنان اکنون در برابر فرصتی بی سابقه قرار دارد که از ثروتی بالغ بر صدها میلیارد دلار بهره مند شود.

وی افزود که بخشی از این ذخایر در منطقه ای به وسعت۸۵۰ کیلومتر مربع قرار دارد که دولت لبنان آن را رسماً متعلق به این کشور می داند اما اسرائیل به آن "دست اندازی" کرده است.

آقای نصرالله از دولت لبنان خواست که از راههای دیپلماتیک و حقوقی حاکمیت خود را بر این منطقه تثبیت کند و در عین حال تصریح کرد که از دید حزب الله لبنان، این منطقه متعلق به لبنان به شمار می رود و این حزب پاسداری از آن را وظیفه خود می داند و هیچ مناقشه ای را بر حاکمیت این منطقه نمی پذیرد.

وی به اسرائیل هشدار داد که اگر در این محدوده ۸۵۰ کیلومتر مربعی اقدام به عملیات اکتشاف کند، تأسیساتش هدف حمله قرار خواهد گرفت.

مطالب مرتبط