پلیس نروژ: خدمه تنها هلی‌کوپتر پلیس در مرخصی بودند

آندرس برینگ برویک حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای برویک فعلا ۸ هفته تحت بازداشت خواهد بود

پلیس نروژ در جواب انتقادهایی که در زمینه استفاده نکردن از هلی‌کوپتر در ماجرای حمله جمعه گذشته به اردوگاه هواداران حزب کارگر شده بود، گفته که پلیس نروژ تنها یک هلی‌کوپتر دارد که خدمه آن در روز واقعه در مرخصی بودند.

یک سخنگوی پلیس نروژ گفت که دولت و پلیس مشغول بررسی این موضوع هستند که چطور می شود پلیس را به هلی‌کوپترهای بیشتری مجهز کرد.

در حادثه حمله به اردوگاه نوجوانان هوادار حزب کارگر، رسانه های این کشور، به پلیس انتقاد کرده بودند که چرا بعد از دریافت گزارش اولین تیراندازی‌ها با هلی‌کوپتر به محل نرفته است. تیراندازی در آن محل حدود نود دقیقه به طول انجامید که منجر به کشته شدن ۶۸ نفر شد.

آندرس برینگ برویک، فرد مهاجم، پیش از آن هم بمبی را در مقر نخست وزیری نروژ جاسازی کرده بود که بر اثر انفجار آن ۸ نفر کشته شدند.

تشکر وزیر از پلیس، انتقاد رسانه ها از پلیس

همچنین امروز، کنوت استوربرگت، وزیر دادگستری نروژ، از پلیس این کشور برای اقداماتش در ماجرای حمله تشکر کرد و آن را "خارق العاده" توصیف کرد.

آقای برگت دیداری با رئیس پلیس داشته و بعد از آن به خبرنگاران گفت که عملیات پلیس در اسلو، پایتخت نروژ و مناطق دیگر خوب بوده و از آنها تشکر کرده است.

تشکر وزیر دادگستری نروژ همزمان با انتقادهای رسانه های این کشور درباره عملکرد پلیس مطرح می شود.

رسانه ها در نروژ معتقدند که پلیس چندان هم سریع عمل نکرده است. وزیر دادگستری از انتقادهای مطرح شده علیه پلیس استقبال کرده اما می گوید که برای انتقاد وقت بسیار هست.

احتمال اتهامی جدید برای برویک: جنایت علیه بشریت

آقای برویک ممکن است به اتهام جنایت علیه بشریت تحت محاکمه قرار گیرد.

کریستین هاتلو، دادستان نروژی، گفته که پلیس قصد دارد چنین ادعایی را علیه آندرس برینگ برویک، مطرح کند.

پیش از این، اتهام آقای بروک، تنها اقدام تروریستی بود که حداکثر حکمی که برای آن صادر می شود ۲۱ سال زندان است.

اما اگر او محکوم به جنایت علیه بشریت شود، به سی سال زندان محکوم خواهد شد.

در اردوی نوجوانان هوادار حزب کارگر، عده ای از مهاجران هم حضور داشتند. کسانی که آقای بروک می گفت در بزرگسالی به حزب کارگر می پیوندند.

وکیل متهم: موکل من دیوانه است

گیر لیپستاد، وکیل آندرس برینگ برویک، به خبرنگاران گفت موکلش احتمالا جنون دارد.

او گفته آقای برویک پیش از حمله از مواد محرک استفاده کرده تا قوی تر باشد.

وکیل آقای برویک، همچنین گفت که موکلش احساس می کند در جنگ به سر می برد.

حق نشر عکس REUTERS
Image caption گیر لیپستاد، وکیل آقای برویک از قول موکلش گفته که او مجبور به این کار بوده تا "انقلابی در غرب" را آغاز کند

او از قول موکلش تاکید کرده که متاسف است که مجبور به کشتن آدمها شده است اما مجبور به این کار بوده تا "انقلابی در غرب" را آغاز کند.

قرار است آقای برویک تحت معاینات پزشکی قرار گیرد.

پدر برویک: پسرم باید خودش را می‌کشت

حق نشر عکس AP
Image caption ینس برویک، از کاری که پسرش کرده ابراز شرمساری کرده است

ینس برویک، پدر آقای برویک که اکنون در فرانسه زندگی می‌کند و پلیس تامین امنیت او را به عهده گرفته، می‌گوید که از خواندن خبرهای مربوط به کاری که پسرش کرده متعجب است.

او که دیپلماتی بازنشسته است گفته پسرش در کودکی و نوجوانی پسری عادی مانند سایر جوانان و نوجوانان بوده و فقط کمی گوشه‌گیر‌تر از بقیه.

آقای برویک می‌گوید که مدت‌ها از پسرش بی‌خبر بوده و قصد ندارد به نروژ برود تا کاری برای فرزندش انجام دهد. او می‌گوید همان بهتر بود که "پسرم خودش را می کشت تا اینکه جان دیگران را بگیرد."

زمانی که خبرنگار شبکه دوی نروژ به او گفت، آنچه که می گوید سخنان درشتی از زبان یک پدر است، گفت: "بله حرف‌های درشتی است. اما فکر کنید چه کرده. خیلی ناراحت شدم. هنوز نمی‌توانم بفهمم که چنین چیزی انجام شده است. یک انسان معمولی، هیچوقت چنین کاری نمی‌کند."

ینس برویک، از کاری که پسرش کرده ابراز شرمساری کرده و گفته است که باید با این درد تا آخر زندگی‌اش بسازد.

هشت هفته بازداشت

آقای برویک، ۳۲ ساله، به انجام بمبگذاری در اسلو، پایتخت، و همچنین کشتار در جزیره اوتویا، محل اردوی نوجوانان هوادار حزب حاکم کارگر، اعتراف کرده است.

آقای برویک فعلا برای ۸ هفته قرار است که تحت بازداشت باشد.

روز گذشته در جریان نخستین جلسه دادگاه، مقامات پلیس اسلو از قاضی در خواست کردند که متهم ۴ هفته نخست بازداشت را در انزوای کامل به سر ببرد.

کیم هگر، قاضی دادگاه با این درخواست موافقت کرد و بنا بر دستور او آقای برویک حق دریافت نامه نخواهد داشت و به علاوه بجز با وکیلش، با هیچ کس دیگر نمی تواند دیدار کند.

از آنجا که رسانه ها حق حضور در جلسه دادگاه را نداشتند، قاضی پرونده خلاصه ای از اظهارات آقای برویک در جلسه دادگاه را پس از خاتمه آن ارایه کرد.

قاضی گفت که آقای برویک در توضیح اقدام خود استدلال کرده بود که او می خواسته نروژ و اروپا را از تبدیل شدن به "مستعمره مسلمانان" نجات دهد.

از آقای برویک همچنین نقل شد که او به دنبال بر جا گذاشتن حداکثر تلفات ممکن نبوده است، بلکه او می خواسته که بیشترین ضربه را به حزب حاکم کارگر نروژ وارد کند.

مطالب مرتبط