تاکید رئیس جمهور تاجیکستان بر مشکلات رسیدن به استقلال در دهه ۹۰

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای رحمان رهبری تاجیکستان را در طول نوزده سال اخیر بر عهده دارد

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان در اظهاراتی بار دیگر از مشکلات رسیدن به استقلال در دهه ۹۰ میلادی سخن گفته است. آقای رحمان که نزدیک به بیست سال است در این کشور حکومت می‌کند گفته است که ۱۹ سال قبل کسی حاضر نشده بود رهبری کشور را بر عهده بگیرد.

وی روز سه‌شنبه‌۲۶ ژوئیه در صحبت با ساکنان ناحیه خراسان ولایت ختلان در جنوب تاجیکستان، اظهار داشت که آن زمان تلاشهایی برای تأسیس پایتخت موقت تاجیکستان در شهر خجند صورت گرفته بود.

آقای رحمان گفت که آن زمان "تجربه زیاد دولتداری" نداشت، زیرا به حیث رئیس ولایت کولاب تنها دو ماه کار کرده بود.

وی افزود: “در خجند از مقامهای تاجیکستان، از جمله معاونان نخست وزیر، نفرات زیادی بودند. من از آنها سؤال کردم که چرا به من این وظیفه را پیشنهاد می‌کنید؟”

به گفته رئیس جمهوری تاجیکستان، آنها پاسخ داده‌اند که “می‌خواهیم زنده بمانیم”.

وی افزود: “حتی برای تعیین یک وزیر با ۲۸ نفر نامزد صحبتها کردم، کسی نمی‌خواست مسئولیت را بر عهده بگیرد.”

به گفته وی، برخی از مقامات وقت با درنظر داشت وضع سیاسی آن زمان تلاشهایی برای تأسیس پایتخت موقت تاجیکستان در شهر خجند انجام داده بودند.

در هفته‌های اخیر در مطبوعات تاجیکستان موضوع کوچ دادن (انتقال) پایتخت این کشور از دوشنبه به دنغره، زادگاه آقای رحمان، نیز مطرح شده است.

آقای رحمان می‌گوید که آن زمان انتخابش به سمت رئیس پارلمان وقت تاجیکستان، بلندترین مقام در کشور، به این معنی بود که “یا محو می‌شدم، یا کشور را نجات می‌دادم.”

وی همچنین گفت که در آن سالها چند مرتبه مورد سوءقصد قرار گرفته، ولی توانسته است جان به سلامت ببرد.

در رابطه با عاملهای جنگ داخلی در تاجیکستان که در آن سالها ادامه‌داشت، آقای رحمان گفت که این همه به “زیاده روی ما” مربوط است. هرچند به اعتقاد وی، عاملهای بیرونی نیز بوده‌اند.

وی گفت: “برخی از ابرقدرتها قصد داشتند تاجیکستان را از نقشه جهان از بین ببرند و قسمتهای آن را صاحب شوند. ولی ما توانستیم از این خطرها بگذریم.”

در باره ذخیره طلا

آقای رحمان وضع اقتصادی تاجیکستان در سالهای اول استقلال را به خاطر آورده و گفت که آن زمان در خزانه دولت “حتی یک گرم طلا نبود و حالا ذخیره طلا و نقره و غیره‌ها بیش از پنج تن است.”

وی افزود: “حالا طلای تاجیکستان را به عنوان اشیای خام به خارج از کشور صادر می‌کنند. ما قسمی از آن را خریداری کرده و برای نسلهای آینده حفظ می‌کنیم. شاید تا آن زمان متخصصان به وایه رسیده و از این طلا محصولات آماده کنند و بعد به خارج بفروشند. تا دو سال دیگر ذخیره طلای دولت را تا به هشت تن می‌رسانیم.”

رئیس جمهوری تاجیکستان ضمن بررسی وضع آموزش و پرورش در کشور از کمبود کادرهای حرفه‌ای انتقاد کرد و از والدین خواست که به موضوع تعلیم فرزندان بیشتر توجه کنند.

وی از تهیه و تصویب قانون مسئولیت والدان به ابتکار خودش که انتقادهایی را از سوی مخالفان به همراه داشت، دفاع کرد و گفت که این قانون هم برای والدان، هم برای فرزندان و هم برای دولت "فایده کلان" دارد.

اما مخالفان این قانون می‌گویند که آن آزادیهای مذهبی مردم، بویژه جوانان را، محدود می‌کند.

آقای رحمان باز به موضوع استفاده از تلفنهای همراه روی آورد و گفت: “استفاده بسیار از این تلفنها به سرطان مغز سر سبب می‌شود. این را کارشناسان خارجی تأیید کرده‌اند. بعد از ۱۸ و یا۲۰ سال می‌بینید، این چه مشکلهایی پیش می‌آرد.”

وی به گرم بودن بازار تلفنهای همراه در تاجیکستان اشاره‌کرده و گفت که همه‌ساله ساکنان کشور "برای استفاده از تلفنهای همراه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون سامانی صرف می‌کنند، ولی برای پرداخت قیمت نیروی برق پول ندارند!”

آقای رحمان در ملاقات با ساکنان ناحیه خراسان، تاجیکستان را کشوری جوان خواند و به یک خانواده جوان تشبیه کرد: “در هر خانواده جوان کمبودیها زیاد هستند. آنها می‌آموزند، یاد می‌گیرند. در تاجیکستان هم کمبودیها هستند، ولی آهسته-آهسته آنها را حل می‌کنیم.”

ولی او تأکید کرد که ساکنان تاجیکستان "نباید زیرکی را از دست دهند و زیادروی کنند"

مطالب مرتبط