بریتانیا کلیه دیپلمات‌های دولت قذافی را اخراج می‌کند

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بریتانیا شورای ملی انتقالی را به عنوان "تنها مرجع حکومتی" قابل قبول در لیبی به رسمیت شناخته است

به گفته وزیر خارجه بریتانیا دولت این کشور در چارچوب تلاشهایش برای نشان دادن "پایان مشروعیت" حکومت سرهنگ قذافی، از تمام دیپلماتهای لیبیایی خواسته است که خاک بریتانیا را ترک کنند.

ویلیام هیگ گفت که کارمندان سفارتخانه وابسته به حکومت سرهنگ قذافی در بریتانیا اخراج می شوند و در عوض نمایندگان شورای ملی انتقالی دعوت می شوند تا جای آنها را پر کنند.

وزیر خارجه بریتانیا گفت که کشورش اکنون شورای ملی انتقالی را که توسط شورشیان مخالف سرهنگ قذافی تشکیل شده، به عنوان "تنها مرجع حکومتی" قابل قبول در لیبی به رسمیت می شناسد.

عمر جلبان سفیر لیبی در بریتانیا در ماه مه از این کشور اخراج شد.

با گذشت پنج ماه از آغاز قیام مردمی در لیبی، نیروهای طرفدار سرهنگ قذافی و مخالفان مسلح او هنوز در گیر نبردند و عملیات ناتو برای اعمال منطقه پرواز ممنوع مورد حمایت سازمان ملل، نیز همچنان در جریان است.

'تنها مرجع حکومتی'

آقای هیگ روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت شورای ملی انتقالی تعهد خود به ایجاد "فضایی بازتر و دموکراتیک تر در لیبی" را نشان داده است و "در مقابل قذافی به دلیل رفتار وحشیانه اش با مردم لیبی مشروعیت خود را به کلی از دست داده است".

او گفت که اکنون بریتانیا شورای ملی انتقالی را "مانند سایر دولتها در جهان" می شناسد و به همین دلیل کاردار سفارت لیبی به وزارت خارجه بریتانیا احضار و به او اطلاع داده شده که او و تمام کارکنان سفارت لیبی باید خاک بریتانیا را ترک کنند.

وزیر خارجه بریتانیا همچنین از اتخاذ تدابیری به منظور رفع توقیف دارایی های یک شرکت نفتی که در حال حاضر تحت کنترل شورای ملی انتقالی قرار دارد خبر داد و گفت هدف از آزاد کردن این دارایی ها که ارزش آن ۹۱ میلیون پوند است، براورده کردن 'نیازهای اولیه' در لیبی است.

فعالیت سفارت بریتانیا در طرابلس در ماه فوریه متوقف شد.

این هفته آقای هیگ اشاره کرد که شاید لزومی به خارج شدن سرهنگ قذافی از لیبی وجود نداشته باشد. او گفت که این "مسئله ای است که لیبیایی ها باید در مورد آن تصمیم بگیرند".

سخنگوی سفارت لیبی در لندن در پاسخ به سوالی در مورد گزارشهای منتشر شده مبنی بر اخراج کلیه دیپلماتهای باقی مانده لیبیایی به بی بی سی گفت که او چیزی در این مورد نشنیده و اضافه کرد: "ما واکنشی در این لحظه نداریم".

مطالب مرتبط