محمود عباس: درخواست تاسیس فلسطین به شورای امنیت ارائه می شود

محمود عباس حق نشر عکس
Image caption مقام های فلسطینی می گویند چاره ای به غیر از مراجعه به سازمان ملل متحد ندارند

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی ها اعلام کرده که درخواست به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین در ماه سپتامبر به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه خواهد شد.

این در حالیست که آمریکا، از اعضای دائم شورای امنیت، می گوید که با این درخواست مخالف است.

محمود عباس روز چهارشنبه به شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین گفت: "ما از طریق درخواستی از دبیرکل سازمان ملل متحد، به شورای امنیت خواهیم رفت تا عضویت کامل در این نهاد جهانی و به رسمیت شناختن فلسطین بر اساس مرزهای سال ۱۹۶۷ را خواهان شویم."

اما رزماری دیکارلو، معاون سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، اعلام کرده که کشورش "اقدام یکجانبه" فلسطینی ها در سازمان ملل متحد را رد می کند.

او گفت: "بگذارید هیچ شکی باقی نماند، اقدام های نمادین در سازمان ملل متحد برای منزوی کردن اسرائیل در ماه سپتامبر به تشکیل یک کشور مستقل فلسطین منجر نخواهد شد."

خانم دیکارلو افزود: "ایالات متحده از هیچ اقدام یکجانبه ای در سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر یا در هر زمان دیگری حمایت نخواهد کرد."

این در حالیست که مقام های فلسطینی می گویند که دست به اقدام یک جانبه ای نزده اند و حداقل ۱۲۰ کشور تاکنون از تشکیل کشور مستقل فلسطین حمایت کرده اند.

محمد منظرپور، خبرنگار اعزامی بی بی سی فارسی به مقر سازمان ملل متحد می گوید که طرف فلسطینی از این گزینه برخوردار است که درخواست خود را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز مطرح کند ولی هرگونه رای مثبت این مجمع که به حمایت دو- سوم کشورهای عضو نیاز دارد، از لحاظ حقوقی الزام آور نخواهد بود.

او می گوید: "عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد منوط به تصویب شورای امنیت است."

بر اساس گزارش ها، مقام های فلسطینی همچنین قصد دارند که از مجمع عمومی سازمان ملل متحد بخواهند موقعیت حقوقی سازمان آزادی‌بخش فلسطین از "ناظر" در این نهاد را به "کشور غیر عضو" ارتقا دهد.

اتحادیه عرب در ماه مه سال جاری از عضویت کشور مستقل فلسطین بر اساس مرزهای ژوئن ۱۹۶۷ به مرکزیت بیت المقدس شرقی در سازمان ملل متحد حمایت کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، صراحتا بازگشت اسرائیل به مرزهای قبل از جنگ ۱۹۶۷ را رد کرده است و می گوید که مرزهای سابق قابل دفاع نیست.

مطالب مرتبط