نروژ واکنش حادثه کشتار ۲۲ ژوئیه را بررسی می‌کند

ینس ستولتنبرگ، نخست وزیر نروژ حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ستولتنبرگ اضافه کرد که نروژ "جامعه ای با مدارا و پذیراست" که هرگز نمی تواند خشونت را بپذیرد

ینس استولتنبرگ نخست وزیر نروژ اعلام کرده است که کمیسیونی برای تحقیق درباره بمبگذاری و تیراندازی روز ۲۲ ژوئیه در اسلو و جزیره اوتویا تشکیل می شود.

او گفت که این کمیسیون، که همه احزاب سیاسی با تشکیل آن موافقت کرده اند، همه اتفاقات مربوط به آن حادثه را تحلیل خواهد کرد.

سرعت واکنش پلیس به حمله دوم آندرس برینگ برویک در جزیره اوتویا زیر سوال رفته است.

تیراندازی در آن جزیره و بمبگذاری در ساختمان های دولتی در اسلو، پایتخت نروژ، ۷۶ کشته به جا گذاشت.

آندرس برینگ برویک، که یک راستگرای افراطی توصیف می شود، پیشتر در دادگاهی به بمبگذاری در اسلو، پایتخت و همچنین کشتار در جزیره اوتویا اعتراف کرد.

روز چهارشنبه پلیس اسامی ۱۳ نفر دیگر که در آن حملات کشته شدند را منتشر کرد.

ده نفر از قربانیان زیر ۲۰ سال داشتند و جوانترین آنها یک فرد ۱۴ ساله به نام شاریدین سواک-بن بود. این افراد جملگی در جزیره اوتویا کشته شدند.

غرامت

آقای استولتنبرگ که در یک کنفرانس خبری در محل اقامتش صحبت می کرد گفت که این کمیسیون، مستقل و نتایج تحقیقات آن آموزنده خواهد بود.

جان برین خبرنگار بی بی سی در اسلو می گوید که از عملیات پلیس در واکنش به آن حملات انتقاد شده است. از جمله سرعت واکنش پلیس و اینکه چرا هلی کوپتری برای رسیدن سریعتر پلیس به جزیره وجود نداشته مورد انتقاد قرار گرفته است.

همزمان یک سخنگوی اتحادیه پلیس اعلام کرده است که ۲۰ میلیون کرونر نروژی برای ایجاد ۱۰۰ شغل در اداره پلیس در نواحی آسیب دیده در حمله اختصاص داده خواهد شد.

نخست وزیر نروژ همچنین یک برنامه یادبود ملی را اعلام کرد و گفت که دولت بخشی از هزینه مراسم خاکسپاری قربانیان را تامین خواهد کرد.

او افزود که بستگان قربانیان و مجروحان حادثه براساس یک قانون تازه برای قربانیان جرایم، مستحق دریافت غرامت از دولت خواهند بود.

نخست وزیر نروژ پیشتر طی بیانیه ای گفته بود که آن حملات کشورش را "مرعوب نخواهد" کرد.

آقای استولتنبرگ گفت که هدف از این اقدامات خشونت آمیز ایجاد تشویش بوده است، اما مردم نروژ "در دفاع از ارزشهای ما استوار خواهند بود".

حق نشر عکس none
Image caption دولت می گوید به خانواده های قربانیان غرامت پرداخت خواهد شد

آقای استولتنبرگ اضافه کرد که نروژ "جامعه ای با مدارا و پذیراست" که هرگز نمی تواند خشونت را بپذیرد.

در بمبگذاری اسلو ساختمانهای مورد استفاده حزب حاکم کارگر هدف قرار گرفت و جزیره اوتویا هم محل برگزاری اردوی نوجوانان طرفدار همین حزب بود.

وکیل آقای برویک به نقل از موکلش گفته که هدف او از این حملات وارد کردن سنگین ترین ضربه ممکن به حزب کارگر بوده که به اعتقاد او سیاستهای مهاجرتی اشتباهی را در پیش می گرفته است.

همزمان فرمانده یک یگان پلیس که آقای برویک را در جزیره اوتویا دستگیر کرد می گوید که مهاجم در برابر دستور تسلیم مقاومتی نکرد.

اتهامات تروریستی

پنج روز پس از آن حمله بعضی از کارمندان دولتی به تدریج به سر کارهای خود باز می گردند. در بمبگذاری اسلو شماری از ساختمان های دولتی از جمله متعلق به دفتر نخست وزیری به شدت آسیب دید.

آقای استولتنبرگ درحال حاضر در ساختمان وزارت دفاع در بخش دیگری از شهر کار می کند.

معلوم نیست که آیا ساختمان نخست وزیری بازسازی یا تخریب خواهد شد.

مقام ها می گویند به اعتقاد آنها آقای برویک به تنهایی عمل کرده است.

او با اتهامات تروریستی روبروست و پلیس همچنین در نظر دارد او را به جنایت علیه بشریت متهم کند.

او در جریان دادگاه مسئولیت حملات را پذیرفت اما اتهام تروریسم را رد کرد.

مطالب مرتبط