ادامه ناآرامی‌های 'خونبار' در سوریه

سوریه حق نشر عکس Reuters
Image caption چندین ماه پس از آغاز اعتراضات در سوریه، همچنان هر جمعه مردم پس از نماز جمعه مخالفت خود را با حکومت بشار اسد ابراز می کنند

هزاران نفر از مردم سوریه برای هفدهمین جمعه متوالی با حضور در خیابان ها در شهرهای مختلف این کشور بار دیگر خواستار کناره گیری بشار اسد از قدرت شده اند.

فعالان سیاسی مخالف دولت بشار اسد می گویند که در جریان این اعتراضات دست کم ۴ نفر به دست نیروهای امنیتی کشته شده اند.

امروز نیز مانند هفته گذشته معترضان در شهر حماه نسبت به شهرهای دیگر سوریه حضور پرشمارتری داشته اند.

برخی از گزارش ها از درگیری بین معترضان و نیروهای اطلاعاتی امنیتی در شهر دیر الزور حکایت دارد که در پی کشته شدن ۵ نفر در شب پیش از آن صورت گرفته است.

پیش از این رسانه های دولتی در سوریه از انفجار یک خط لوله نفتی در نزدیکی شهر حمص (یکی از مراکز اصلی اعتراضات در ماههای اخیر) به دست عده ای از "خرابکاران" خبر داده بودند.

این در حالیست که فعالان سیاسی سوریه به بی بی سی گفته اند که توانایی انجام چنین حمله ای را ندارند.

این دومین حمله از نوع خود در طی ماه اخیر محسوب می شود.

حدود دو هفته پیش یکی از خطوط انتقال گاز در نزدیکی شهر میادین در استان نفت خیز دیرالزور منفجر شده بود.

خبرگزاری دولتی سوریه گزارش داده است که بر اثر این انفجار حفره ای به پهنای ۱۵ متر ایجاد شده است و نفت با سرعت از لوله فوران می کند و بخشی از نفت به دریاچه ای که در آن نزدیکی است وارد شده است.

این اتفاق چند ساعت پیش از برگزاری تظاهرات روز جمعه رخ داد که مانند هفته های گذشته از پیش برنامه ریزی شده بود.

بر اساس آمار رسمی، سوریه روزانه ۳۵۰ هزار بشکه نفت تولید می کند. نفت یکی از منابع اصلی درآمد در اقتصاد سوریه محسوب می شود که طی اعتراضات ۴ ماه اخیر به شدت لطمه دیده است.

مخالفت با حکومت بشار اسد از ماه مارس امسال آغاز شد و بر اثر درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی تا کنون دست کم ۱۵۰۰ نفر از شهروندان کشته شده اند و ۲۶ هزار نفر دیگر بازداشت شدند.

بیش از ۱۲ هزار و ۶۰۰ نفر از این افراد همچنان در بازداشت به سر می برند.

در حال حاضر از سرنوشت حدود سه هزار نفر اطلاعی در دست نیست و خانواده این افراد نمی توانند از زنده بودن آنها اطمینان حاصل کنند.

سازمان دهندگان تظاهرات امروز اعلام کرده بودند که پیام اصلی اعتراضات امروز به دیگر کشورهای عربی منطقه این بود که "سکوت شما ما را می کشد".

مطالب مرتبط