به دعوت اسلام‌گراها ده‌ها هزار نفر در میدان تحریر تجمع کرده اند

حق نشر عکس a
Image caption تظاهرات امروز در میدان تحریر یکی از بزرگترین تجمع‌های اعتراضی از زمان سقوط حسنی مبارک توصیف شده است

در مصر هزاران نفر با حضور درمیدان تحریر قاهره، پایتخت این کشور، دست به اعتراض زده اند. این اعتراض در پاسخ به دعوت رهبران اسلام‌گرا صورت گرفته است.

این اولین بار از زمان سقوط رژیم حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق است که گروههای اسلام‌گرا مردم را به برپایی تظاهرات دعوت می کنند.

معترضان با حمل پلاکاردهایی که بر روی آن نوشته شده " مصر اسلامی" خواستار به کارگیری قوانین شریعت و ایجاد دولتی اسلامی در این کشور شده اند.

یکی از مقامات ارشد حزب اخوان المسلمین، مهم ترین گروه اسلام گرا در مصر، از این تظاهرات به عنوان "جمعه، اتحاد همه گروههای سیاسی" نام برده است.

براساس گزارش ها، دست کم پانزده گروه و جنبش سیاسی در اعتراضات امروز ( جمعه ۲۸ ژوئیه ) در میدان تحریر شرکت کرده اند.

از جمله خواسته های اصلی معترضان، پایان دادن به دادگاه‌های نظامی برای رسیدگی به اتهامات غیرنظامیان و پیگرد قانونی مقامات وابسته به رژیم پیشین است.

از هشتم ژوئیه اعتراضاتی در میدان تحریر برگزار شده که گروههای عمدتا سکولار آنها را سازماندهی کرده و در مواردی هم اخوان المسلمین و سایر گروههای اسلام گرا به آنها پیوسته اند.

در عین حال، بعضی از معترضان، اخوان المسلمین را که فعالیت آن در دوران حکومت حسنی مبارک ممنوع بود اما اکنون از آزادی های بی سابقه ای برخوردار است، به همدستی با ارتش متهم می کنند.

اخوان المسلمین این اتهام را رد کرده است.

هفته گذشته گروهی از معترضان در مقابل ساختمان های وزرات دفاع و مراکز نظامی دیگر در قاهره و شهرهای دیگر دست به تظاهرات زدند.

معترضان ارتش را به سوءاستفاده از قدرت و به کارگیری شیوه های دوران حسنی مبارک برای مقابله با مخالفان متهم کرده اند.

در همان‌حال، اخیرا شورای عالی نیروهای مسلح که از زمان برکناری حسنی مبارک، قدرت را در مصر در اختیار دارد، معترضان را که در میدان تحریر تجمع می کردند به تلاش برای ایجاد شکاف بین ارتش و مردم متهم کرده است.

هفته گذشته، محمد حسین طنطاوی، رئیس شورای عالی نیروهای مسلح و وزیر دفاع در دولت حسنی مبارک، در یک نطق تلویزیون وعده داد که با برگزاری انتخاباتی منصفانه و آزاد، در این کشور یک نظام حکومتی دموکراتیک ایجاد خواهد شد.

مطالب مرتبط