ابهام پیرامون کشته شدن فرمانده مخالفان قذافی

حق نشر عکس AFP
Image caption ژنرال عبدالفتاح یونس برای سالیان متمادی از نزدیکان معمر قذافی، رهبر لیبی، بود

در لیبی، یک روز پس از مرگ ژنرال عبدالفتاح یونس، فرمانده نظامی ارشد مخالفان مسلح، هزاران نفر با حضور در خیابان های بنغازی به سوگواری پرداختند.

مصطفی عبدالجلیل ، رئیس شورای انتقالی ملی لیبی ، خبر کشته شدن ژنرال یونس را روز پنج شنبه ( ۲۸ ژوئیه)در جریان یک کنفرانس خبری در شهر بنغازی، مرکز مخالفان معمر قذافی، اعلام کرد.

مصطفی عبدالجلیل در کنفرانس خبری روز گذشته اعلام کرد که مردان مسلح دو محافظ ژنرال یونس را نیز به ضرب گلوله کشته اند.

به گفته وی رهبر تیمی که عبدالفتاح یونس را هدف قرار داد، دستگیر شده است.

حال یک روز پس از مرگ ژنرال یونس ابهاماتی در این زمینه دیده می شود.

هنوز روشن نیست که وی دقیقا در چه محلی، چگونه و به دست چه کسی کشته شده است.

مصطفی عبدالجلیل به طور صریح حکومت لیبی را مسئول قتل عبدالفتاح یونس اعلام نکرد اما سرهنگ قذافی را به تلاش برای تضعیف اتحاد مخالفان مسلح متهم کرد.

قراربود ژنرال یونس در مقابل هیاتی از قضات در شهر بنغازی حضور یابد، اما مشخص نیست که اوبه هنگام حضور با چه سوالاتی روبرو می شد.

گزارش ها حاکیست که مقام های امنیتی مخالفان، او را به خاطر اتهام رابطه اعضای خانواده اش با حکومت سرهنگ قذافی احضار کرده بودند.

براساس برخی گزارشات تائید نشده ژنرال یونس و دو نفر از دستیارانش در اوایل روز پنج شنبه ( ۲۸ ژوئیه) در نزدیکی خط مقدم جنگ در شرق لیبی دستگیر شدند.

عبدالفتاح یونس از سال ۱۹۶۹ میلادی یعنی از زمان کودتای معمر قذافی، رهبر لیبی، در حکومت سرهنگ قذافی حضور داشت و پیش از آن که به مخالفان ملحق شود، وزیر کشور بود.

یان پانیل، خبرنگار بی بی سی در شهر مصراته گفته است فرار او از حکومت سرهنگ قذافی به منزله کودتایی از سوی مخالفان بود اما اخیرا شایعاتی مبنی بر تماس هایی از سوی او با سرهنگ قذافی بر سرزبانها بود.

ناظران هشدار داده اند که کشته شدن عبدالفتاح یونس می تواند اختلافات داخلی بین مخالفان را تشدید کند.

مطالب مرتبط