خوش بینی جمهوریخواهان به حل مناقشه استقراض

رهبران حزب جمهوریخواه در کنگره آمریکا حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جمهوریخواهان با افزایش نرخ های مالیاتی طبقه ثروتمند مخالفت کرده اند

رهبران حزب جمهوریخواه در کنگره آمریکا از "تعامل کامل" با کاخ سفید درباره افزایش میزان استقراض دولت آمریکا خبر داده، اما مقام های ارشد حزب دموکرات به این موضع آنها ابراز تردید کرده اند.

باراک اوباما از چند هفته پیش سخت در تلاش بوده است که سقف استقراض وزارت خزانه داری ایالات متحده را از سطح فعلی ۱۴ تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلار، به اندازه ای افزایش دهد که تا پایان سال ۲۰۱۲ میلادی نیاز مجدد به این کار نباشد.

تحقق این امر به موافقت کنگره نیاز دارد ولی به علت کنترل مجلس نمایندگان توسط حزب جمهوریخواه و عدم اکثریت قاطع دموکرات ها در مجلس سنا، این درخواست رئیس جمهوری آمریکا و وزیر خزانه داری وی تاکنون برآورده نشده است.

هم زمان با اوج گیری حملات لفظی متقابل طرفین در کنگره، میچل مک کانل، رهبر اقلیت جمهوریخواه در سنا، از "تعامل کامل" با مقام های کاخ سفید برای یافتن راه خروج از بن بست خبر داده است.

او روز شنبه در یک کنفرانس خبری در واشنگتن گفت: "من اطمینان دارم و خوش بین هستم که ما در آینده بسیار نزدیک به یک توافق دست پیدا خواهیم کرد و این بحران را در راستای تامین منافع مردم آمریکا حل و فصل خواهیم کرد."

جان بینر، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان، که تاکنون از هرگونه عقب نشینی از موضعش خودداری کرده، نیز پیش بینی کرد که در این زمینه توافقی بدست خواهد آمد.

این در حالیست که سناتور هری رید، رهبر اکثریت دموکرات در سنا، با اظهار تردید به این سخنان، گفته است که شماری از چهره های جمهوریخواه در سنا در این مذاکرات از رهبرشان فعال تر و سازنده تر عمل کرده اند.

مهلت افزایش سقف استقراض آمریکا سه شنبه (دوم ماه اوت) است که در صورت عدم تحقق آن، دولت فدرال از هفته آینده فاقد منابع مالی لازم خواهد بود.

در این صورت، دولت فدرال از بازپرداخت اقساط بدهی های خود و حقوق کارکنانش باز خواهد ماند.

حق نشر عکس GETTY IMAGES
Image caption ۴۳ سناتور جمهوریخواه با طرح پیشنهادی سناتور هری رید برای افزایش میزان استقراض دولت مخالفت کردند

ناظران هشدار داده اند که بروز بحرانی تازه در بزرگ ترین اقتصاد جهان می تواند که برای سایر کشورها نیز پیامدهای جدی داشته باشد.

بن بست در سنا

دموکرات ها برای متوازن کردن کسری بودجه، خواهان افزایش نرخ های مالیاتی طبقه ثروتمند هستند و این کار را برای تامین درآمدهای دولت ضروری می دانند.

اما جمهوریخواهان می گویند که افزایش نرخ های مالیاتی به رشد اقتصادی کشور لطمه خواهد زد و میزان بیکاری را افزایش خواهد داد.

۴۳ سناتور جمهوریخواه روز شنبه با طرح پیشنهادی سناتور هری رید برای افزایش میزان استقراض دولت مخالفت کردند.

مجلس نمایندگان نیز در اقدامی نمادین طرح وی را به رای گذاشت و رد کرد.

بر اساس این طرح، دولت می تواند که سطح استقراض را در دو نوبت هر یک به میزان یک تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار افزایش دهد بدون اینکه به اجازه مجدد کنگره نیازی داشته باشد.

درمقابل دولت باید دو تریلیون و ۴۰۰ میلیارد دلار از هزینه های عمومی بکاهد.

چهار سناتور جمهوریخواه میانه رو از طرح سناتور رید حمایت کردند اما این طرح حد نصاب لازم برای آغاز رسمی بررسی آن در صحن سنا را کسب نکرد.

از سوی دیگر، مجلس نمایندگان آمریکا بعد از ظهر جمعه به وقت واشنگتن با ۲۱۸ رای موافق در برابر ۲۱۰ رای مخالف طرح پیشنهادی جان بینر، رئیس جمهوریخواه این مجلس را تصویب کرد که سنا و کاخ سفید آنرا رد کردند.

بر اساس مصوبه مجلس نمایندگان، سقف استقراض آمریکا به طور موقت تا ماه فوریه سال آینده ۹۰۰ میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد کرد.

کاخ سفید در بیانیه اش نسبت به پیامدهای افزایش موقتی سقف استقراض هشدار داده و گفته است که آمریکا چند ماه دیگر مجددا با "بحران سقف استقراض" مواجه خواهد شد.

بر اساس طرح جان بینر، در صورتی سقف استقراض آمریکا بار دیگر افزایش پیدا خواهد کرد که در قانون اساسی این کشور "متمم بودجه متوازن" گنجانده شود که دولت را به حفظ توازن بودجه موظف می کند.

بنا بر این مصوبه، حدود ۹۱۷ میلیارد دلار از هزینه های دولت فدرال کاسته شود.

تمام نمایندگان حزب دموکرات و ۲۲ نماینده جمهوریخواه به این مصوبه رای منفی دادند.

مطالب مرتبط