طرح جمهوری خواهان برای کاهش کسری بودجه آمریکا تصویب شد

بینر حق نشر عکس Getty
Image caption مخالفت اولیه هواداران جنبش اعتراضی تی پارتی تصویب طرح جان بینر را عقب انداخت

مجلس نمایندگان آمریکا طرح پیشنهادی جان بینر، رئیس جمهوری خواه این مجلس برای کاهش کسری بودجه ایالات متحده را با یک روز تاخیر تصویب کرده است.

در پی به نتیجه نرسیدن گفت و گوهای کاخ سفید با رهبران جمهوری خواهان کنگره بر سر موضوع کسری بودجه و افزایش سقف استقراض دولت، طرح آقای بینر قرار بود پنجشنبه بعداز ظهر به رای گذاشته شود.

اما مخالفت بعضی از هواداران جنبش اعتراضی تی پارتی باعث شد، رای گیری درباره این طرح یک روز به عقب بیفتد.

دولتمردان آمریکا کمتر از سه روز فرصت دارند تا راه حلی را برای مقابله با کسری بودجه این کشور پیدا کنند.

طرح آقای بینر در جلسه روز جمعه با ۲۱۸ رای مثبت در برابر ۲۱۰ رای منفی دموکرات ها تصویب شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا پیش تر خواهان مصالحه دموکرات ها و جمهوری خواهان در کنگره برای مقابله با کسری بودجه این کشور و افزایش سقف استقراض دولت شده بود.

آقای اوباما که جمعه صبح در واشنگتن صحبت می کرد هشدار داد وقت چندانی برای تصمیم گیری در این باره باقی نمانده است.

جان بینر در سخنانی در مجلس نمایندگان گفت این طرح با هدف ایجاد تعادل در بودجه دولت ایالات متحده تدوین شده است.

او در حالی که به شدت احساساتی شده بود و با مشت به تریبون می کوبید از اعضای این مجلس خواست این طرح را تصویب کنند.

طرح پیشنهادی آقای بینر برای مقابله با کسری بودجه آمریکا شامل کاستن از هزینه های دولت به میزان ۹۱۷ میلیارد دلار در طول ده سال و افزایش سقف استقراض دولت به میزان ۹۰۰ میلیارد دلار است.

به گفته آقای اوباما، راه حل پیشنهادی جمهوری خواهان، راه حلی موقت است که مشکل کسری بودجه دولت را تنها برای چند ماه حل می کند.

دموکرات ها که اکثریت مجلس سنا را در اختیار دارند با مخالفت با طرح مصوب در مجلس نمایندگان گفته اند به زودی طرح خود را در این مجلس به رای خواهند گذاشت.

کسری بودجه آمریکا امسال یک و نیم تریلیون دلار اعلام شده است. با توجه به بدهی ۱۴ تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلاری ایالات متحده که حد مجاز استقراض دولت است، آمریکا از هفته آینده فاقد منابع مالی لازم خواهد بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption اوباما با انتقاد از طرح جمهوری خواهان آن را یک راه حل موقت دانست

در این صورت، دولت فدرال از بازپرداخت اقساط بدهی های خود و حقوق کارکنانش باز خواهد ماند.

تحلیلگران مستقل درباره تبعات منفی این رخداد بر اقتصاد آمریکا و جهان هشدار داده اند.

کاخ سفید خواهان افزایش سقف استقراض است ولی به رغم چند هفته گفت و گوی جدی، دموکرات ها و جمهوری خواهان کنگره هنوز در این رابطه به توافق نرسیده اند.

جان بینر و دستیارانش پنجشنبه شب و جمعه با نمایندگان جمهوری خواه هوادار جنبش تی پارتی رایزنی کردند تا آنها را به همراهی با طرح پیشنهادی آقای بینر تشویق کنند.

گزارش ها حاکی است که این نمایندگان جمهوری خواه پس از اطمینان از شدیدتر شدن تدابیر مطرح شده در طرح آقای بینر، با آن موافقت کردند.

تصویب این طرح به ۲۱۶ رای نیاز داشت. جمهوری خواهان با در اختیار داشتن ۲۴۰ کرسی از ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان، اکثریت این مجلس را در اختیار دارند.

پیشبینی می شود مجلس سنا در طول تعطیلات آخر هفته به طرح پیشنهادی سناتور رید رای دهند.

افزایش سقف استقراض دولت آمریکا رخداد بی سابقه ای نیست.

تحلیلگران می گویند این موضوع به زورآزمایی جمهوری خواهان با باراک اوباما در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ تبدیل شده است.

آنها امکان توافق دو حزب در آخرین لحظات را رد نمی کنند.

تحلیلگران امیدوارند دموکرات ها و جمهوری خواهان کنگره در آخرین لحظات با تلفیق طرح های جان بینر و هری رید و توافق بر یک راه حل میانه مانع از ورشکستگی ایالات متحده شوند.

مطالب مرتبط