نخست وزیر عراق: از آمریکا جنگنده‌های اف ۱۶ می‌خریم

 اف ۱۶ حق نشر عکس Reuters

نوری مالکی، نخست وزیر عراق می گوید که کشورش طرح خرید جنگنده های اف ۱۶ از آمریکا را پیگیری و اجرا خواهد کرد.

آقای مالکی گفت که عراق قصد دارد مذاکرات با آمریکا بر سر خرید ۳۶ فروند جنگنده اف ۱۶ را از نو آغاز کند.

این تعداد دو برابر جنگنده هایی است که عراق پیش از این قصد داشت از آمریکا خریداری کند.

طرح اولیه خرید جنگنده های اف ۱۶ آمریکایی پس از آنکه مقامات عراقی گفتند بودجه ۹۰۰ میلیون دلاری این کار را صرف خرید مواد غذایی و جیره بندی آن می کنند، مدتی به حالت تعلیق درآمد.

این قرارداد که میلیاردها دلار ارزش دارد، به عراق کمک خواهد کرد تا بار دیگر نیروی هوایی خود را که تا پیش از جنگ عراق یکی از بزرگترین نیروهای هوایی در منطقه بود، بازسازی کند.

این خبر در شرایطی از سوی نخست وزیر عراق اعلام می شود که مقامات عراقی و آمریکایی در مورد احتمال نیاز به ادامه حضور عده ای محدود از نیروهای ارتش آمریکا در عراق، پس از خروج کامل نیروهای آمریکایی تا پایان سال جاری میلادی، بحث و رایزنی می کنند.

'تضمین حاکمیت ملی عراق'

آقای مالکی به خبرنگاران گفت که قصد دارد با فرستادن نماینده ای از نیروی هوایی عراق به میز مذاکره با آمریکا، شمار جنگنده های اف ۱۶ را که در قرارداد اولیه هجده فروند بود به ۳۶ فروند افزایش دهد.

نخست وزیر عراق در جمع خبرنگاران گفت: "ما باید با خریداری این جنگنده ها، حاکمیت ملی عراق را تضمین کنیم".

در حال حاضر نیروی هوایی عراق نسبت به دیگر نیروهای مسلح این کشور ضعیف تر است.

ارتش عراق همچنان از حمایت های نیروی هوایی آمریکا بهره مند می شود. آمریکا ماموریت نظامی نیروهای ارتش خود در عراق را رسما سال گذشته به پایان رساند و ارتش آمریکا در حال حاضر عمدتا نقش مشاوره دادن به ارتش عراق را برعهده دارند.

پیش از این برخی از همسایگان عراق و حتی حکومت نیمه خودمختار کردستان در شمال این کشور نسبت به خرید تجهیزات نظامی پیشرفته توسط حکومت مرکزی عراق ابراز نگرانی کرده بودند.

در زمان حکومت صدام حسین، نیروی هوایی عراق یکی از بزرگترین نیروهای هوایی در منطقه خاورمیانه بود و صدها جت جنگی ساخت روسیه را در اختیار داشت.

اما پس از حمله نظامی آمریکا به این کشور در سال ۲۰۰۳ میلادی، نیروی هوایی عراق تا حد زیادی قدرت گذشته خود را از دست داد.

مطالب مرتبط