'وضعیت امنیتی عراق از سال گذشته بدتر شده است'

امنیت عراق حق نشر عکس Reuters
Image caption بغداد و واشنگتن در حال گفتگو درباره ادامه حضور نظامی محدود آمریکا در عراق هستند ولی هنوز خبری از تصمیم نهایی آنان اعلام نشده است

در حالیکه تا موعد خروج نیروهای آمریکایی از عراق چند ماه بیشتر باقی نمانده است، سازمان بازرسی ویژه ایالات متحده در امور بازسازی عراق، ارتش آمریکا را به سرپوش گذاشتن بر واقعیات در مورد وضعیت "خطرناک" و "نامطلوب" امنیتی عراق متهم کرده است.

این نهاد که بر روند بازسازی عراق پس از حمله نیروهای آمریکایی به این کشور نظارت دارد، در تازه ترین گزارش خود اعلام کرده که وضعیت امنیتی در عراق نسبت به سال گذشته به مراتب وخیم تر شده است.

استوارت بوئن، رئیس این نهاد، با اشاره به بالا رفتن آمار کشته شدن سربازان آمریکایی و مقامات ارشد عراقی و همینطور شدت گرفتن حملات شورشیان در بغداد، نتیجه گیری کرده است که عراق نسبت به سال پیش به مراتب خطرناک تر شده است.

یکی از گزارشگران بی بی سی در بغداد می گوید که این گزارش با ارزیابی های خوش بینانه ای که معمولا از سوی نهادهای نظامی آمریکا در مورد وضعیت امنیتی در عراق منتشر می شود در تضاد است.

آقای بوئن در بخشی از گزارش خود آموزش نیروهای تازه کار پلیس عراق توسط سفارت آمریکا را "دشوار" دانسته است.

تا کنون مسئولیت آموزش نظامی نیروهای پلیس عراق را ارتش آمریکا برعهده داشت، اما قرار است به زودی این وظیفه به وزارت امور خارجه این کشور واگذار شود.

استوارت بوئن گفته است که انتقال مسئولیت بازسازی عراق از ارتش آمریکا به وزارت امور خارجه این کشور با وضعیت موجود در فضای امنیتی عراق در تضاد آشکار است.

به گفته وی، شمار نیروهای آمریکایی که در ماه ژوئن امسال کشته شدند، از ماه آوریل سال ۲۰۰۹ میلادی در بالاترین حد بوده است.

آمریکا گروه های تندروی شیعه مورد حمایت ایران در عراق را مسئول افزایش تلفات نیروهایش می داند و در این باره به ایران هشدار داده است. ایران این اتهام را بی اساس می داند.

استوارت بوئن می گوید شمار مقامات ارشد عراقی که از ماه آوریل تا ژوئیه امسال کشته شده اند در بالاترین حد خود از زمان آغاز نظارت بر امنیت عراق توسط این نهاد آمریکایی بوده است.

در گزارش استوارت بوئن آمده است که با وجود تلاش مشترک آمریکا و عراق برای کاهش خطر تهدیدات امنیتی، در حال حاضر نیروهای شبه نظامی مورد حمایت کشورهای خارجی عامل اصلی نگرانی در مورد اوضاع امنیتی عراق هستند.

این گزارش می افزاید در چهار ماه اخیر شمار راکت هایی که به سوی کمربند سبز امنیتی در بغداد و محدوده سفارت آمریکا در بغداد پرتاب شده افزایش داشته است.

قرار است بر اساس پیمان امنیتی مشترک بین عراق و آمریکا، حدود ۴۷ هزار نیروی ارتش آمریکا که در حال حاضر در عراق مستقر هستند تا پایان سال جاری میلادی از این کشور خارج شوند.

با این وجود، بغداد و واشنگتن در حال گفتگو درباره ادامه حضور نظامی محدود آمریکا در عراق هستند ولی هنوز خبری از تصمیم نهایی آنان اعلام نشده است.

مطالب مرتبط