فرمانده نظامی مخالفان قذافی توسط 'اسلامگرایان' کشته شده است

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

شورای ملی انتقالی لیبی اعلام کرد که یک گروه پیکارجوی اسلامگرا مسئول کشتن ژنرال عبدالفتاح یونس، فرمانده نظامی مخالفان حکومت سرهنگ قذافی در این کشور بوده است.

علی ترهونی، یکی از اعضای ارشد شورای ملی انتقالی در لیبی که تشکل اصلی مخالفان دولت معمر قذافی است، می گوید که این فرمانده ارشد نظامی توسط اعضای گردان "عبیده بن جراح"، یکی از گروهای وابسته به شورشیان مخالف قذافی کشته شده است.

ژنرال یونس در ماه فوریه امسال، حدود ۴۲ سال پس از کودتای نظامی سال ۱۹۶۹ که منجر به قدرت گرفتن معمر قذافی در لیبی شد، به حکومت قذافی پشت کرد و به صف مخالفان او پیوست.

همچنین نیروهای ناتو اعلام کرده اند که طی شب گذشته بعضی از فرستنده های تلویزیون دولتی لیبی را بمباران کرده اند.

این نیروها می گویند از طریق نشانه گیری دقیق توانسته اند سه دیش فرستنده ماهواره ای متعلق به تلویزیون دولتی لیبی در طرابلس را منهدم کنند.

ناتو می گوید با این حمله قصد داشته مانع از پخش سخنان مقام های حکومت سرهنگ قذافی شود.

'سیلی در صورت'

حق نشر عکس Reuters
Image caption ژنرال یونس در بنغازی، مقر اصلی مخالفان دولت به خاک سپرده شد

علی ترهونی که در شورای ملی انتقالی لیبی مسئول امور مربوط به نفت محسوب می شود، به خبرنگاران گفته بود که ژنرال عبدالفتاح یونس و دو نفر از دستیارانش پس از آن کشته شدند که از آنها خواسته شد برای ارائه پاره ای توضیحات به مقر شورشیان مراجعه کنند.

حکومت سرهنگ قذافی در واکنش به خبر کشته شدن این فرمانده نظامی مخالفان گفته است که این موضوع ثابت می کند که شورشیان توانایی اداره لیبی را ندارند.

موسی ابراهیم، سخنگوی حکومت قذافی در این مورد گفت: "این موضوع سیلی محکمی در صورت دولت بریتانیاست. زیرا نشان می دهد شورای ملی انتقالی که توسط بریتانیا به رسمیت شناخته شده است، حتی توانایی حفاظت از جان فرمانده نظامی خود را هم ندارد".

آقای ابراهیم همچنین ادعا کرد که ژنرال یونس توسط اعضای القاعده کشته شده است. او بار دیگر ادعای حکومت قذافی در این مورد که القاعده اصلی ترین نیرو در میان شورشیان مخالف حکومت است را تکرار کرد.

شاشنک جاشی، یکی از تحلیلگران امور خاورمیانه می گوید که در حال حاضر نگرانی اصلی این نیست که شورای ملی انتقالی پیش از سقوط حکومت قذافی از هم فروبپاشد، بلکه نگرانی از فروپاشی این شورا پس از کنار رفتن قذافی است. به اعتقاد برخی از ناظران، مرگ این فرمانده نظامی مخالفان دولت لیبی سوءظن ها در مورد قابل اطمینان بودن شورشیان مخالف حکومت لیبی را در سطح بین المللی افزایش داده است.

مطالب مرتبط