خوش بینی محتاطانه احزاب آمریکا در مورد افزایش سقف استقراض دولت

استقراض دولت آمریکا حق نشر عکس AFP
Image caption نمایندگان کنگره تا دوم ماه اوت فرصت دارند تا در مورد افزایش سقف استقراض دولت به توافق برسند

احزاب سیاسی رقیب در آمریکا ابراز خوش بینی کرده اند که بتوانند تا روز سه شنبه این هفته بر سر افزایش سقف استقراض دولت آمریکا به توافق برسند.

باراک اوباما از چند هفته پیش سخت در تلاش بوده است که سقف استقراض وزارت خزانه داری ایالات متحده را از سطح فعلی ۱۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد دلار، به اندازه ای افزایش دهد که تا پایان سال ۲۰۱۲ میلادی نیاز مجدد به این کار نباشد.

در صورت افزایش نیافتن این میزان تا روز سه شنبه، دولت آمریکا قادر به پرداخت بدهی های خود نخواهد بود.

میچل مک کانل، رهبر حزب جمهوری خواه در مجلس سنا گفت پس از دیدار و گفتگو با جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا، اکنون به نظر می رسد احتمال رسیدن به توافق بر سر افزایش سقف استقراض دولت آمریکا در حد ۳ هزار دلار بیشتر از میزان فعلی، بسیار قوی تر از گذشته شده است.

با این حال نمایندگان حزب دموکرات و اعضای دولت هشدار داده اند که هنوز جزئیات چنین توافقی به تایید نهایی نرسیده است.

خبرگزاری آسوشیتد پرس گزارش داده است که احتمالا اکنون طرحی در حال شکل گرفتن است که بر اساس آن سقف استقراض دولت آمریکا در ازای کاهش یک هزار میلیارد (یک تریلیون) دلاری از هزینه های دولت افزایش می یابد.

سپس یک هیات مشترک از نمایندگان کنگره آمریکا پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال آینده، موظف خواهد شد بسته پیشنهادی جدیدی را برای کاهش هزینه های بخش های دولتی و عمومی در این کشور معرفی کند.

در همین حال در یکی از تازه ترین مواردی که حکایت از افزایش نگرانی ها در این زمینه دارد، نیروهای ارتش آمریکا که اکنون در حال خدمت در افغانستان هستند از دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در مورد پرداخت حقوق شان در آینده سئوال کرده اند.

در مذاکراتی که در روزهای اخیر بین نمایندگان دو حزب دموکرات و جمهوری خواه صورت گرفته، هر دو حزب پیشنهادهای طرف مقابل برای خروج از بحران را رد کرده اند.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در روزهای اخیر چندین بار تاکید کرده است که هر گونه توافقی بر سر افزایش سقف استقراض دولت آمریکا باید با توافق کامل نمایندگان هر دو حزب همراه باشد.

مطالب مرتبط