اعتصاب ۲۴ ساعته روزنامه نگاران بی بی سی

اعتصاب در بی بی سی حق نشر عکس PA
Image caption هدف از این اعتصاب، اعتراض به کاهش اجباری کارکنان در بی بی سی اعلام شده است.

شماری از روزنامه نگاران و کارکنان بی بی سی برای دومین بار در دو هفته گذشته دست به یک اعتصاب ۲۴ ساعته زده‌اند.

هدف از این اعتصاب اعتراض به کاهش اجباری کارکنان در بی بی سی اعلام شده است. اعتصاب پیشین، روز جمعه ۱۵ ژوییه صورت گرفته بود.

پس از به نتیجه نرسیدن گفتگوها بین مقامات بی بی سی و رهبران اتحادیه ملی روزنامه نگاران (ان یو جی)، اعضای این اتحادیه بار دیگر رای به اعتصاب دادند.

اتحادیه ملی روزنامه نگاران بریتانیا می گوید:"بی بی سی قصد ندارد راه حلی معقول برای حل مساله کسانی که به صورت اجباری بازخرید شده اند و یا در معرض این خطر قرار دارند، بیابد."

یک سخنگوی بی بی سی ضمن عذر خواهی از مخاطبان این رسانه خبری به دلیل احتمال وقفه و یا کاهش در روند انتشار اخبار، تاکید کرده است که بی بی سی نمی تواند به اتحادیه روزنامه نگاران تضمین دهد که در آینده کاهش اجباری کارمندان وجود نخواهد داشت.

این اعتصاب بر فعالیت بخش فارسی بی بی سی در روز دوشنبه نیز تاثیر گذاشته است و در نتیجه آن، وبسایت فارسی به صورت عادی و همیشگی به روز نخواهد شد. در پی این اعتصاب، برنامه چشم انداز بامدادی بی بی سی فارسی در روز دوشنبه نیز به صورت عادی پخش نشد و برنامه های تلویزیون فارسی بی بی سی نیز در روز دوشنبه روال عادی خود را نخواهد داشت. بخش فارسی بی بی سی نیز ضمن پوزش از مخاطبان خود، از اینکه نمی تواند به صورت عادی، وظیفه اطلاع رسانی خود را در روز دوشنبه انجام دهد، متاسف است.

صادق صبا، رئیس بخش فارسی بی بی سی در همین رابطه و در گفت و گویی با تلویزیون فارسی بی بی سی، به دلیل آنکه برنامه های بخش فارسی به مانند برخی دیگر از بخش‌ها به روال عادی پخش نمی شود، از مخاطبان پوزش خواست. اما آقای صبا تاکید کرد که "اعتصاب حق مشروع و قانونی کارکنان بی بی سی است و این یکی از اصول دموکراسی است."

آقای صبا در خصوص اعتصاب در بی بی سی گفت که در بخش فارسی هیچ بازخرید اجباری وجود نداشته است و برخی از کارکنان و روزنامه نگاران بخش فارسی "در حمایت از همکاران خود در بخش های دیگر که با بازخرید اجباری مواجه هستند، در اعتصاب شرکت کرده‌اند؛ که این اقدام قابل احترام است."

آقای صبا تاکید کرد که با کاهش حدود ۱۶ درصدی بودجه سرویس جهانی بی بی سی، برخی از بخش‌ها بسته شد، برخی دیگر از سرویس‌ها مجبور به بستن بخش‌های رادیویی خود شدند از جمله بی بی سی فارسی که در همین چارچوب برنامه شامگاهی خود را بست. اما او گفت که سایت فارسی بی سی فعالیت ۲۴ ساعته خود را ادامه می دهد، برنامه های بامدادی بی بی سی ادامه دارد و تلویزیون فارسی بی بی سی نیز به انتشار اخبار و گزارش های خود ادامه می‌دهد.

آقای صبا گفت که ان یو جی معتقد است که بی بی سی تمام تلاش خود را برای باز به کارگیری روزنامه نگاران خود نکرده است؛ اگرچه مقامات بی بی سی می گویند که تمام تلاش خود را کرده اند و راهی به جز اتخاذ تصمیم برای بازخرید اجباری تعدای از کارکنان خود ندارند.

دو طرف قرار است حدود ۱۰ روز دیگر با یکدیگر ملاقات کنند.

کاهش اجباری تعدادی از کارکنان بی بی سی به دنبال اعلام دولت بریتانیا مبنی بر کاهش هزینه‌ها صورت گرفته است و در همین رابطه مسئولین بی بی سی تمهیداتی را با هدف کاهش هزینه‌ها اتخاذ کرده‌اند.

دولت می گوید برای جبران کسری بودجه ۱۷۵ میلیارد دلاری و تقویت اقتصاد بریتانیا چاره دیگری ندارد.

پیش بینی شده است که حدود نیم میلیون نفر از کارکنان بخش های عمومی در بریتانیا بیکار شوند.

تصمیم دولت جدید این کشور برای کاهش بودجه بخش های عمومی با اعتراض های گسترده ای روبرو شده است.

اعتصاب های صنفی در بریتانیا حق قانونی اصناف شناخته می شود، با این حال افکار عمومی در مورد اعتصاب، دوپارچه است. بعضی می گویند وقتی مذاکره با مسئولان به نتیجه نرسید، برای حفظ حقوق کارکنان چاره‌ای جز اعتصاب نمی‌ماند. اما مخالفان می‌گویند اعتصاب ها به اقتصاد ملی و خدمات عمومی لطمه می‌زند و در نهایت، دودش بیشتر به چشم مردم و خود اعتصاب کنندگان می‌رود.

لوسی آدامز، مدیر فعالیت های تجاری بی بی سی در ایمیلی به کارکنان بی بی سی گفته است که تمام هفته گذشته بی بی سی در تماس روزانه با ان یو جی "با هدف تلاش برای حل مسایلی که (آنها) مطرح کرده بودند، بود."

وی گفته است که مدیران بی بی سی نه تنها قادر به موافقت با حذف بازخریدهای اجباری نیستند، بلکه آنها "نمی‌توانند موافقت کنند که برخورد و رفتار آنها با آن دسته از اعضای ان یو جی که با خطر باز خرید شدن اجباری مواجه هستند، با دیگر کارکنان بی بی سی متفاوت باشد."

او گفته: "به دنبال کاهش کمکهای دولت به بخش جهانی و بخش شنود خبری (مانیتورینگ) بی بی سی، ما مجبور به حذف ۳۸۷ شغل شدیم. این بدان معنی است که با تاسف حدود ۱۰۰ نفر از کارکنان بی بی سی در نتیجه این (اقدام) با بازخرید اجباری مواجه هستند."

خانم آدامز در ادامه می‌گوید: "ما با همه کارکنانی که با بازخرید شدن اجباری مواجه هستند در حال همکاری هستیم تا تضمین کنیم که برای آنها فرصت کار مجدد و یا بازنشستگی فراهم می شود؛ اما ما نمی توانیم به افراد بر اساس وضعیت آنها (به عنوان عضوی از اتحادیه) خدمات ترجیحی ارایه کرده و یا رفتاری متفاوت با آنها داشته باشیم."

در مقابل، ان یو جی، بی بی سی را به "دور ریختن هزاران پوند از طریق بازخرید اجباری افراد حرفه ای و باتجربه، به جای به کار گیری مجدد آنها" متهم می کند.