اوباما از توافق رهبران احزاب برای کاهش کسری بودجه خبر داد

باراک اوباما حق نشر عکس none
Image caption آقای اوباما بعد از ظهر یکشنبه به وقت واشنگتن از این معامله خبر داد

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا می گوید که رهبران دموکرات ها و جمهوری خواهان در کنگره به توافقی برای افزایش سقف بدهی دست یافته اند تا دولت از بازپرداخت بدهی هایش پس از روز دوم اوت بازنماند.

او گفت که براساس این توافق هزینه های دولت طی ۱۰ سال آینده یک تریلیون دلار (هزار میلیارد دلار) کاهش خواهد یافت و کمیته ای ایجاد خواهد شد تا در ماه نوامبر پیشنهاد تازه ای برای کاهش بیشتر هزینه ها ارائه کند.

این طرح باید به تصویب کنگره برسد. سقف بدهی کنونی آمریکا ۱۴.۳ تریلیون دلار است.

مهلت افزایش سقف استقراض آمریکا سه شنبه (دوم ماه اوت) است که در صورت عدم تحقق آن، دولت فدرال از این هفته فاقد منابع مالی لازم خواهد بود.

در این صورت، دولت فدرال از بازپرداخت اقساط بدهی های خود و تامین بعضی از سایر هزینه ها مانند حقوق کارکنانش باز خواهد ماند.

آقای اوباما یکشنبه بعد از ظهر در کاخ سفید گفت: "می خواهم اعلام کنم که رهبران دو حزب در هر دو شاخه کنگره به توافقی دست یافته اند که از کسری بودجه خواهد کاست و مانع ناتوانی دولت در پرداخت بدهی هایش خواهد شد، موضوعی که تاثیری ویرانگر بر اقتصاد ما می داشت."

رئیس جمهور آمریکا گفت این معامله ای که او می خواست نیست، اما اشاره کرد که این طرح گامی جدی در جهت کاهش کسری بودجه برمی دارد.

دموکرات ها و جمهوی خواهان در واشنگتن در مذاکرات خود برای یافتن طرحی در زمینه کاهش هزینه ها و افزایش سقف استقراض به بن بست خورده بودند.

آقای اوباما گفت که این فرآیند پر هرج و مرج و "بیش از حد طولانی" بوده است.

او از اعضای دو حزب خواست به طرح مورد توافق رهبران کنگره رای دهند.

جان بینر رئیس مجلس نمایندگان، که در کنترل جمهوری خواهان است، اظهار امیدواری کرد رای گیری "در اسرع وقت انجام شود."

او گفت: "این بهترین معامله ممکن نیست. اما نشان می دهد ما چقدر شرایط بحث در واشنگتن را عوض کرده ایم."

ناظران هشدار داده اند که بروز بحرانی تازه در بزرگ ترین اقتصاد جهان می تواند که برای سایر کشورها نیز پیامدهای جدی داشته باشد.

دو طرف بر سر نحوه کاهش هزینه های دولت مانند افزایش مالیات شرکت ها یا کاستن از هزینه برنامه های خدمات عمومی دچار اختلافات سیاسی و عقیدتی هستند.

مطالب مرتبط