شورای امنیت درباره اوضاع سوریه تشکیل جلسه می‌دهد

شورای امنیت سازمان ملل متحد حق نشر عکس AFP

بر اساس گزارش‌ها، آلمان درخواست کرده است تا شورای امنیت سازمان ملل متحد، در خصوص اوضاع سوریه نشست فوق العاده تشکیل دهد.

گزارش‌ها حاکیست که این درخواست در حالی عنوان شده است که نیروهای امنیتی سوریه حملات خود را به اهدافی در شهر حماة با هدف سرکوبی تظاهرات مخالفین دولت سوریه، از سر گرفته‌اند.

همین گزارش‌ها می‌گویند که در این حمله ارتش از تانک استفاده کرده است.

پیشتر فعالان و سازمان های حقوق بشری از کشته شدن دست کم یکصد و سی نفر در سراسر سوریه و در جریان رویارویی دولت با معترضان در شهرهای مختلف خبر داده بودند.

علی صدر زاده، تحلیلگر مسایل جهان عرب، به بی بی سی گفت که انتظار چندانی از جلسه شورای امنیت نمی‌رود.

به گفته وی این احتمال زیاد وجود دارد که چین و روسیه که از متحدان سوریه هستند، با تصمیم‌های احتمالی علیه سوریه مخالفت کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در پی حمله تانک به شهر حماة این شهر با بیشترین تلفات روبرو شده است

آقای صدر زاده در عین حال می‌گوید نوعی عدم تمایل به دخالت مستقیم هم البته از سوی کشورهای غربی (در منازعات سوریه) و به دلیل طولانی شدن آنچه که در لیبی رخ داده است و تجربیات آنجا، وجود دارد.

پیشتر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به رخدادهای سوریه، از اعمال خشونت علیه مردم این کشور را به شدت ابراز انزجار کرده است.

آقای اوباما در بیانیه ای که روز یکشنبه شب منتشر شد، گفت خشونت های سوریه نشان می دهد بشار اسد نمی خواهد و نمی تواند به نارضایتی مردم این کشور توجه کند.

آقای اوباما گفت مردم شجاع سوریه نشان داده اند که آینده این کشور را آنها تعیین خواهند کرد و گفت آمریکا در روزهای آینده فشار را بر حکومت اسد افزایش می دهد و به همراه سایر کشورها در جهت افزایش انزوای آن حرکت خواهد کرد.

مطالب مرتبط