متهم کشتارهای نروژ خواستار استعفای دولت شد

آندرس بریویک حق نشر عکس Reuters
Image caption آندرس بریویک، خواهان کناره‌گیری دولت نروژ شده و خواسته است تا سلامتی روانی او توسط متخصصان ژاپنی آزمایش شود

مردی که به کشتار ۷۷ نفر در نروژ اقرار کرده، فهرستی از خواسته‌های خود را ارائه داده که به گفته وکیلش "غیرواقعی و بسیار دور از دسترس است".

در این فهرست آندرس برینگ بریویک، خواهان کناره‌گیری دولت نروژ شده و خواسته است تا سلامتی روانی او توسط متخصصان ژاپنی آزمایش شود.

به گفته گیر لیپستا، وکیل آقای بریویک، او در فهرستی دیگر درخواست اقلام و لوازمی مانند سیگار را ارائه داده است.

آندرس بریویک به کشتن هشت نفر در بمب‌گذاری اسلو و تیراندازی منجر به مرگ به ۶۹ نفر در جزیره اوتایا اقرار کرده است.

او حزب کارگر، حزب حاکم نروژ را در افزایش جمعیت مهاجران نروژ مقصر می‌داند.

حمله مرگبار به جزیره اوتایا هم‌زمان با برگزاری اردوی تابستانی جوانان حزب کارگر انجام شد. بمب‌گذاری در اسلو، پایتخت نروژ نیز در نزدیکی دفتر نخست وزیری نروژ صورت گرفت.

'غیرممکن'

آقای لیپستا گفت که خواسته‌های آندرس بریویک "کاملا غیرقابل اجابت" است و نشان می‌دهد که "او درکی از سیستم اجتماعی ندارد."

وکیل آقای بریویک به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "خواسته‌های او شامل براندازی جامعه نروژ و همین طور جامعه اروپا است. این نشان می‌دهد که او درکی از موقعیت خود ندارد."

تنها متهم ۳۲ ساله کشتارهای نروژ خواسته‌های خود را به در اختیار گذاشتن اطلاعاتی درباره دیگر هسته‌های تروریستی احتمالی مربوط کرده است.

پلیس نروژ پیش از این نسبت به ادعاهای آقای بریویک مبنی بر این که او بخشی از یک شبکه گسترده‌تر است، ابراز تردید کرده بود. اما در عین حال اعلام کرده که درباره این موضوع تحقیق می‌کند.

روان‌پزشک ژاپنی

قاضی پرونده دو روان‌پزشک را برای معاینه رفتارهای آقای بریویک منصوب کرده است. این متخصصین با داشتن اختیارات کامل در این مورد، گزارش خود را تا تاریخ اول نوامبر (۱۰ آبان) به دادگاه ارائه خواهند کرد.

آقای لیپستا می‌گوید که موکلش همچنین درخواست کرده است که سلامت روانی او تحت نظر متخصصین ژاپنی آزمایش شود، چرا که به گفته او "ژاپنی‌ها ایده‌ها و ارزش‌های شرافت" را درک می‌کنند و او را بهتر از اروپایی ها می‌فهمند.

وکیل پرونده پیش از این گفته بود که موکلش احتمالا مشکل روانی دارد.

آقای بریویک بر اساس قوانین جنایی، به اقدام به اعمال تروریستی متهم شده است. اتهامات او شامل بی‌ثبات کردن نهادهای حیاتی جامعه، از جمله دولت و همین طور ایجاد وحشت عمومی است.

در جلسه تفهیم اتهام آقای بریویک در تاریخ ۲۵ ژوییه، او به انجام حملات اسلو و اوتایا اقرار کرد، اما اتهامات وارد به خود را نپذیرفت. در همان جلسه قاضی دادگاه، قرار بازداشت هشت‌هفته ای او را صادر کرد که از این مدت چهار هفته را باید در سلول انفرادی بگذراند.

مطالب مرتبط