سونامی، سود تویوتا را ۹۹ درصد کاهش داد

حق نشر عکس bb
Image caption سود خالص تویوتا در حد فاصل ماههای آوریل تا ژوئن در مقایسه با سال گذشته به میزان ۹۹ درصد افت داشت

شرکت تویوتا اعلام کرد سود خالص این شرکت اتومبیل سازی درپی زلزله شدید و سونامی ماه مارس به میزان ۹۹ درصد افت کرده است.

هر چند تویوتا توانست تا حدودی از آثار زمین لرزه و سونامی در شمال ژاپن دور بماند، اما این واقعه بر میزان تولید و فروش بزرگترین شرکت اتومبیل سازی جهان بی تاثیر نبوده است.

همانند بسیاری از کارخانه های ژاپنی، پس از زمین لرزه و سونامی ماه مارس، شرکت تویوتا هم دریافت که درمقابل این گونه بلایای طبیعی آسیب پذیر است و خط تولید آن می تواند تحت تاثیر حوادثی از این قبیل قرار بگیرد.

براساس گزارش ها زلزله وسونامی پس ازآن به تعدادی از کارخانه های تولیدکننده قطعات تویوتا به شدت آسیب رساند و در مواردی، به کاهش و حتی توقف تولید در این واحدها منجر شد.

در نتیجه، فروش تویوتا به ۵۹۹ هزار خودرو کاهش یافت و سودخالص آن در حدفاصل ماههای آوریل تا ژوئن در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته به میزان ۹۹ درصد افت داشت.

با اینهمه، تویوتا در آن زمان اعلام کرد انتظار دارد سطح تولیدش درنیمه دوم سال جاری میلادی بهبود یابد.

گفته می شود افزایش نرخ برابری ین، واحد پول ژاپن، ممکن است چالشی در این مورد ایجاد کند.

روز گذشته ( ۱ اوت) ارزش ین در مقابل دلار به بالاترین حد خود از زمان پایان جنگ جهانی دوم رسید.

به گفته تحلیلگران ارزش بالای ین می تواند با افزایش بهای کالاهای ژاپنی، از جمله اتومبیل های تویوتا در بازارهای خارجی، باعث روی آوردن خریداران به کالاهای غیر ژاپنی شود و موقعیت شرکت های ژاپنی را در برابر رقبای خارجی آنها نضعیف کند.

وزیر اقتصاد ژاپن گفته است که نرخ برابری ین در برابر سایر ارزها بالاتر از حد مطلوب است اما درباره اقدام احتمالی دولت در این باره اظهارنظری نکرد.

مطالب مرتبط