سناتورهای آمریکایی خواهان تحریم نفتی سوریه شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption این سناتورها تحریم بشار اسد و مقام های ارشد حکومت سوریه را کافی نمی دانند

سه سناتور دموکرات و جمهوریخواه در واکنش به تشدید سرکوب معترضان سوری، اعلام کرده اند که پیش نویس طرح تحریم نفتی و تجاری سوریه را به مجلس سنای آمریکا ارائه می کنند.

جو لیبرمن، مارک کرک و کریستین جیلیبراند روز سه شنبه (دوم اوت) اعلام کردند که طرح آنان تحریم هایی را علیه حکومت بشار اسد در نظر خواهد گرفت که کنگره سال گذشته علیه ایران تصویب کرد.

این سناتورها به ویژه بر تحریم صنعت نفت سوریه تاکید کرده اند.

برآورد می شود یک سوم درآمد صادراتی سوریه از محل فروش نفت تامین می شود.

سناتورجمهوریخواه مارک کرک گفت: "ایالات متحد باید در واکنش به قتل غیرنظامیان توسط نیروهای تحت فرمان بشار اسد، تحریم های فلج کننده علیه سوریه وضع کند."

سوریه یک صادر کننده عمده نفت نیست و بنابر گزارش ها، از حدود ۳۹۰ هزار بشکه نفت تولیدی خود در روز، حدود ۱۴۸ هزار بشکه را صادر می کند.

با این وجود، طی ماه های اخیر و به علت افزایش اعتراضات و ناآرامی ها، درآمد دولت سوریه از محل ورود گردشگران به این کشور به شدت کاهش و اهمیت درآمد نفتی دمشق بیش از همیشه، افزایش پیدا کرده است.

به موجب تحریم های کنونی واشنگتن، ایالات متحده صاردات و واردات اکثر کالاها و خدمات به سوریه را ممنوع کرده، اما این تحریم شامل شرکت های خارجی نمی شود که با سوریه ارتباط دارند یا در صنایع نفت و گاز این کشور فعالند.

روز سه شنبه، شماری از مخالفان بشار اسد در واشنگتن با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کردند.

این مخالفان خواهان تحریم صنایع نفت و گاز سوریه شده اند.

محمد عبدالله، سخنگوی کمیته های مردمی معترضان سوری، به بی بی سی فارسی گفت که در این جلسه به خانم کلینتون گفته شد که تحریم های نفتی به قدرت ارتش سوریه برای سرکوب مخالفان آسیب خواهد زد.

دولت آمریکا، بشار اسد و مقام های ارشد حکومت وی را تحریم کرده است و می گوید که بشار اسد مشروعیتش را از دست داده است.

با این وجود، آقای اوباما هنوز صراحتا خواهان کناره گیری آقای اسد نشده است.

محفاظه کاران در کنگره آمریکا و مخالفان سوری از باراک اوباما خواسته اند که به طور صریح بگوید که بشار اسد باید کناره گیری کند.

مطالب مرتبط