ادامه شکاف در شورای امنیت درباره سوریه

حق نشر عکس AFP
Image caption شورای امنیت به بحث و گفتگو درباره سوریه ادامه خواهد داد

نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد، با وجود مذاکرات فشرده در نیویورک، نتوانسته اند که درباره پیش نویس یک قطعنامه که حکومت سوریه را به خاطر سرکوب معترضان محکوم می کند، به توافق دست پیدا کنند.

روسیه و چین (دو عضو دائمی) در کنار آفریقای جنوبی، هند و برزیل (از اعضای غیردائمی) شورا، همچنان با پیش نویس قطعنامه پیشنهادی کشورهای غربی عضو شورای امنیت، مخالفند.

روسیه که با حکومت بشار اسد رابطه دوستانه ای دارد، در عین حال می گوید به طور اصولی با این قطعنامه مخالف نیست و احتمالا از یک پیش نویس "متوازن" حمایت خواهد کرد.

شورای امنیت در پی تشدید حملات ارتش و نیروهای امنیتی سوریه به شهر حماة، بحران سوریه را در دستور کار خود قرار داده است.

بنا بر گزارش ها، این حملات که با شروع ماه رمضان نیز همچنان ادامه یافته، بیش از ۱۴۰ کشته برجای گذاشته است.

مخالفان بشار اسد از این واقعه به عنوان "کشتار رمضان" یاد می کنند.

دولت سوریه خشونت های جاری دراین کشور را به باندهای تبهکار مسلح نسبت می دهد و می گوید که در حال مقابله با آنهاست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت سوریه روز سه شنبه از هند، رئیس دوره ای شورای امنیت، خواست که به "تبلیغات غرب" توجه نکند.

از سوی دیگر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا برای نخستین بار با فعالان سیاسی مخالف دولت سوریه در واشنگتن دیدار کرده است.

محمد عبدالله، سخنگوی کمیته های مردمی معترضان سوری، در گفتگو با بی بی سی فارسی در واشنگتن این دیدار را مثبت توصیف کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption هیلاری کلینتون در واشنگتن با شماری از مخالفان سوری دیدار کرده است

او گفت درخواست مخالفان این است که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، به طور رسمی برای مردم سوریه سخنرانی کند و خواستار کناره گیری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه شود.

این ملاقات همزمان با افزایش فشارهای دیپلماتیک بر دولت سوریه برای توقف عملیات در شهر حماة انجام شد.

دولت ایتالیا سفیرش را از دمشق فراخوانده است و اتحادیه اروپا تعداد بیشتری از مقامات سوری را در لیست تحریم‌های خود قرار داده است.

در یک جلسه شورای امنیت در روز دوشنبه که پشت درهای بسته انجام شد، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، رئیس جمهور سوریه را محکوم کرد.

او گفت: "این وضعیت کاملا غیرقابل قبول است. او باید آگاه باشد که براساس قوانین انساندوستانه بین المللی، این وضعیت پاسخگویی را لازم می آورد. به عقیده من او حس انسانیت خود را از دست داده است."

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دبیر کل افزود: "او باید به این مساله رسیدگی کند، به درخواست های بین المللی توجه کند و مهمتر از همه به آرزوها و خواسته های واقعی مردم خود توجه کند."

مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، نیز سه شنبه گفت که واشنگتن می خواهد بر حکومت سوریه فشار آورد اما افزود که چشم اندازی فوری برای دخالت نظامی در آن کشور وجود ندارد.

او گفت: "هیچ نشانه ای از اینکه ... ما مستقیما درگیر این قضیه شویم وجود ندارد."

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، هم گفته است که باید "فشار بین المللی" بر سوریه "از جمله از سوی کشورهای عرب" و از طرف ترکیه وجود داشته باشد.

اما آقای هیگ پافشاری کرد که چشم اندازی برای دخالت نظامی در سوریه در چارچوب سازمان ملل وجود ندارد. او گفت که بریتانیا طرفدار دخالت نظامی در سوریه نیست.

آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل پیمان ناتو، گفت که فقدان دستوری از سوی سازمان ملل و همچنین حمایت منطقه ای بدان معنی است که شرایط برای عملیاتی از نوع لیبی مهیا نیست.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه تحریم ها را علیه سوریه گسترش داد، تدابیری در انسداد دارایی های دولت سوریه را اعمال کرد و سفر پنج مقام دیگر دولتی و نظامی این کشور را ممنوع کرد. این تحریم ها تاکنون ۳۵ مقام سوریه از جمله بشار اسد رهبر این کشور را هدف می گیرد.

اتحادیه اروپا روز سه شنبه فاش کرد که علاوه بر وزیر دفاع، سرپرست امور امنیت داخلی سوریه و رئیس سازمان اطلاعات در شهر حماه نیز هدف گرفته شده اند.

مطالب مرتبط