بحث شورای امنیت درباره سوریه؛ دیدار مخالفان با کلینتون

حق نشر عکس Reuters
Image caption گزارش ها حاکی از پیشروی تانک های دولتی به سوی مرکز شهر حماة است

همزمان با ادامه سرکوب معترضان در سوریه، شورای امنیت سازمان ملل متحد مذاکرات خود درباره بحران این کشور را از سر گرفته است.

از سوی دیگر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا برای نخستین بار با فعالان سیاسی مخالف دولت سوریه در واشنگتن دیدار کرده است.

محمد عبدالله، سخنگوی کمیته های مردمی معترضان سوری، در گفتگو با بی بی سی فارسی در واشنگتن این دیدار را مثبت توصیف کرد.

او گفت درخواست مخالفان این است که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به طور رسمی برای مردم سوریه سخنرانی کند و خواستار کناره گیری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه شود.

روز سه شنبه اعضای اروپایی شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش نویس اصلاح شده قطعنامه ای درباره سوریه را توزیع کردند اما دیپلمات های روسیه و هند گفتند که این تفاوت چندانی با پیش نویس مورد بحث در روز دوشنبه ندارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه هاردین سینگ پوری نماینده هند گفت: "هیچ تغییری در متن ارائه شده دیده نمی شود، از لحاظ فنی تغییراتی در آن داده شده است."

بعضی از اعضای شورای امنیت از جمله روسیه، چین و هند با قطعنامه ای در محکومیت دمشق مخالف بوده اند.

اما خشونت های پایان هفته گذشته باعث مقبولیت گسترده تر قطعنامه ای در شورای امنیت شده است.

در یک جلسه شورای امنیت در روز دوشنبه که پشت درهای بسته انجام شد، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد رئیس جمهور سوریه را محکوم کرد.

آقای بان گفت: "این وضعیت کاملا غیرقابل قبول است. او باید آگاه باشد که براساس قوانین انساندوستانه بین المللی، این وضعیت پاسخگویی را لازم می آورد. به عقیده من او حس انسانیت خود را از دست داده است."

به گزارش خبرگزاری فرانسه دبیر کل سازمان ملل افزود: "او باید به این مساله رسیدگی کند، به درخواست های بین المللی توجه کند و مهمتر از همه به آرزوها و خواسته های واقعی مردم خود توجه کند."

دیدار کلینتون با مخالفان

درحالی که دولت باراک اوباما در آمریکا مشغول بررسی تحریم های بیشتر علیه سوریه است، هیلاری کلینتون روز سه شنبه در شهر واشنگتن با فعالان دموکراسی خواه سوریه که در آمریکا مستقر هستند دیدار کرد.

محمد عبدالله، سخنگوی کمیته های مردمی معترضان سوری، به بی بی سی فارسی گفت: "ما چند توصیه و درخواست داشتیم که با خانم کلینتون مطرح کردیم. اول این که ما از او خواستیم از آقای اوباما بخواهد که به طور رسمی برای مردم سوریه سخنرانی کند و آنها را مورد خطاب قرار دهد و از بشار اسد هم بخواهد قدرت را ترک کند، چرا که مردمش را کشته و به همین خاطر مشروعیت خود را از دست داده است. درخواست دیگر ما این بود که آمریکا باید رهبری جامعه جهانی را در اعمال فشار بر حکومت سوریه، بخصوص در شورای امنیت به دست بگیرد. ما همچنین خواستار تحریم های بیشتر علیه نزدیکان بشار اسد شدیم و گفتیم که تحریم نفت و گاز سوریه به قدرت ارتش این کشور برای سرکوب مخالفان آسیب خواهد زد."

او گفت در این دیدار این پیام به خانم کلینتون رسانده شده است که بسیاری از معترضان معتقدند که باراک اوباما حامی بشار اسد است زیرا صریحا خواهان کناره گیری او نشده است.

با افزایش شمار تلفات در پی دو روز تهاجم نظامی علیه غیرنظامیان در روزهای یکشنبه و دوشنبه به تقریبا ۱۰۰ نفر، درخواست ها در کنگره آمریکا برای اقدام علیه رئیس جمهور سوریه بالا گرفته است.

با این حال به نظر نمی رسد که فشارهای فزاینده بین المللی اثری بر سوریه داشته باشد.

مایک مولن رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز سه شنبه گفت که واشنگتن می خواهد بر حکومت سوریه فشار آورد اما افزود که چشم اندازی فوری برای دخالت نظامی در آن کشور وجود ندارد.

او گفت: "هیچ نشانه ای از اینکه ... ما مستقیما درگیر این قضیه شویم وجود ندارد."

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا گفت که باید "فشار بین المللی" بر سوریه "از جمله از سوی کشورهای عرب" و از طرف ترکیه وجود داشته باشد.

اما آقای هیگ پافشاری کرد که چشم اندازی برای دخالت نظامی در سوریه در چارچوب سازمان ملل وجود ندارد. او گفت که بریتانیا طرفدار دخالت نظامی در سوریه نیست.

آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو نیز گفت که فقدان دستوری از سوی سازمان ملل و همچنین حمایت منطقه ای بدان معنی است که شرایط برای عملیاتی از نوع لیبی مهیا نیست.

محمد عبدالله در این باره به بی بی سی فارسی چنین گفت: "مطمئنا عملیات نظامی در لیبی تاثیر بدی بر رویکرد بین المللی در قبال اقدام علیه حکومت بشار اسد داشته است. آنها نمی خواهند شاهد یک لیبی دیگر و اقدام نظامی علیه کشوری دیگر باشند. مخالفان هم اصلا خواستار مداخله نظامی نیستند، ما خواهان شدت گرفتن تلاش های دیپلماتیک هستیم."

اتحادیه اروپا روز دوشنبه تحریم ها را علیه سوریه گسترش داد، تدابیری در انسداد دارایی های دولت سوریه را اعمال کرد و سفر پنج مقام دیگر دولتی و نظامی این کشور را ممنوع کرد. این تحریم ها تاکنون ۳۵ مقام سوریه از جمله بشار اسد رهبر این کشور را هدف می گیرد.

اتحادیه اروپا روز سه شنبه فاش کرد که علاوه بر وزیر دفاع، سرپرست امور امنیت داخلی سوریه و رئیس سازمان اطلاعات در شهر حماه نیز هدف گرفته شده اند.

مطالب مرتبط