پخش آگهی‌های 'نژادپرستانه' رمضان در مالزی متوقف شد

چینی های مالزی حق نشر عکس s
Image caption اقلیت چینی که حدود یک چهارم جمعیت مالزی را تشکیل می‌دهند، غالبا از تبعیض‌آمیز بودن قوانین مالزی شکایت دارند

یک شبکه تلویزیونی مالزی پخش یک رشته آگهی تبلیغاتی درباره ماه رمضان را بعد از دریافت شکایت‌هایی مبنی بر نژادپرستانه بودن این آگهی‌ها متوقف کرده است.

یکی از این آگهی‌های تلویزیونی، یک دختر چینی را نشان می‌دهد که با مسلمانان بدرفتاری می‌کند و در پی آن این پیام شنیده می‌شود: "فریاد نزنید و زننده رفتار نکنید."

در آگهی دیگر همان دختر که یک تاپ پوشیده، این طور مورد خطاب قرار می‌گیرد: "لباس تنگ و باز نپوشید."

شبکه 8TV از هرگونه "ناراحتی یا اضطراب" حاصل از پخش این آگهی‌ها عذرخواهی کرده است.

این کانال تلویزیونی در صفحه فیسبوک خود نوشته: "باعث تاسف است که آگهی‌هایی که تنها با هدف احترام به ماه رمضان ساخته شده، به صورت دیگری در میان بینندگان تعبیر شده است."

در ادامه این نوشته آمده است: "این پیام قرار نبود باعث آزردن هیچ فرد، نژاد یا عقیده‌ای شود. این اشتباهی سهوی بود که همراهی آن با اندکی طنز باعث سوء تعبیر و ایجاد نگرانی شده است."

این شبکه تلویزیونی که اقلیت چینی ساکن مالزی از جمله مخاطبان اصلی آن هستند، آگهی‌های مورد انتقاد را از برنامه پخش خود خارج کرده است و به سرعت برای حذف آنها از سایت‌های اشتراک ویدئو در اینترنت هم دست‌به‌کار شده است.

صفحه فیسبوک شبکه 8TV مملو از پیام های انتقادآمیز کاربران شده است.

جولز یاپ، یکی از این کاربران معتقد است که این شبکه تلویزیونی "رفتاری گستاخانه و نفرت‌انگیز" از خود نشان داده است.

او می‌نویسد: "نمی‌توانم تصور کنم که مسئولان 8TV تا چه حد می‌توانند گستاخ باشند که تنها به یک عذرخواهی غیرصادقانه که آن هم مخاطبان را به سوء تعبیر این آگهی‌های زننده متهم می کند، بسنده کرده‌اند."

بون هون هم نوشته است: "شما چنان از عبارت سوء تعبیر استفاده کرده‌اید که انگار ما مقصر بوده‌ایم."

اقلیت چینی که حدود یک چهارم جمعیت مالزی را تشکیل می‌دهند، غالبا از تبعیض‌آمیز بودن قوانین مالزی شکایت دارند.

مطالب مرتبط