زیان هنگفت آمریکا در پی کاهش فعالیت سازمان هوانوردی

آمریکا حق نشر عکس Reuters
Image caption هواپیمایی ها به اندازه مالیاتی که دریافت نمی کنند، بهای بلیت خود را افزایش داده اند تا درآمد بیشتری کسب کنند

در پی به بن بست رسیدن مذاکرات در کنگره آمریکا درباره بودجه سازمان فدرال هوانوردی، دولت ایالات متحده در خطر از دست دادن یک میلیارد دلار درآمد از محل مالیات بلیت شرکت های هواپیمایی است.

انقضای اختیارات عملیاتی سازمان فدرال هوانوردی در آمریکا در ۲۳ ژوئیه و عدم تمدید آن به وسیله کنگره باعث شده است که از بخشی از فعالیت های این سازمان تعطیل شود.

لغو اختیارات قانونی این سازمان تاکنون باعث شده که دولت آمریکا ۲۰۰ میلیون دلار از درآمدهای مالیاتی را از دست بدهد.

چهار هزار نفر از کارمندان این سازمان شامل مهندسان، کارشناسان کامپیوتر و کارمندان اداری هم به مرخصی بدون حقوق فرستاده شده اند.

به هفتاد هزار نفر از کارکنان شرکت های پیمانکاری در فرودگاه ها هم دستور داده شده است تا کار خود را متوقف کنند.

فعالیت برج های مراقبت به طور عادی در حال انجام است و به ده ها نفر از بازرسان فرودگاه ها دستور داده شده که بدون دریافت دستمزد به کار ادامه دهند.

هری رید، رهبر اکثریت دموکرات مجلس سنای آمریکا چهارشنبه در واکنش به این رخداد آن را "زننده" نامید.

کنگره آمریکا از سه شنبه تعطیلات تابستانی خود را شروع کرده است و پیشبینی می شود تا ماه سپتامبر درباره تمدید اختیارات سازمان فدرال هوانوردی تصمیم گیری نکند.

اتحادیه ها

علت اختلاف نمایندگان دموکرات و جمهوری خواه کنگره بر سر تصویب بودجه جدید سازمان فدرال هوانوردی به تمدید یارانه های دولتی برای سیزده فرودگاه روستایی مربوط است.

جمهوری خواهان همچنین در پی محدود کردن اختیارات اتحادیه های صنفی کارکنان فرودگاه ها هستند.

پیش از آغاز تعطیلات تابستانی کنگره در روز سه شنبه، باراک اوباما در پیامی از نمایندگان خواست بلافاصله اقدام کنند و این تعطیلی را "جراحت دیگری" دانست که واشنگتن (نظام سیاسی) بر پیکره آمریکا وارد کرده است.

ری لهود، وزیر حمل و نقل آمریکا هم از نمایندگان خواسته تعطیلات خود را نیمه کاره بگذارند و به کنگره برگردند و این مشکل را حل کنند.

مجلس نمایندگان آمریکا که تحت اختیار جمهوری خواهان است، پیش تر طرحی را تصویب کرده بود که شامل کاستن از هزینه های سازمان فدرال هوانوردی و تمدید فعالیت آن تا نیمه ماه سپتامبر بود.

اما دموکرات های مجلس سنا با رد این طرح آن را به رای نگذاشته اند.

هری رید، رهبر دموکرات های سنا می گوید با وجود تعطیلی کنگره، راهکارهای قانونی برای تصویب مصوبه مجلس نمایندگان در سنا وجود دارد و موافقت خود با طرح جمهوری خواهان این مجلس را اعلام کرده است.

دولت آمریکا هفته ای ۲۰۰ میلیون دلار به خاطر تعطیلی سازمان فدرال هوانوردی و عدم دریافت مالیات مسافرت های هوایی از مسافران زیان می بیند ولی شرکت های هواپیمایی با افزایش بهای بلیت باعث شده اند، شهروندان عدم پرداخت مالیات را حس نکنند.

این موضوع شکایت باراک اوباما را به همراه داشته و باعث شده ری لهود در تماس با این شرکت ها به آنها هشدار دهد که نباید بهای بلیت خود را افزایش دهند.

مطالب مرتبط